BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Užskaitau: Being Spontaneous

Apie ką aš čia? apie save, vėl. :D

Fb, o poto skypu susirašiau su Panele J. Realiai mačiau ją gal 5 kartus gyvenime.
[7/4/2010 1:06:22 AM] Aš: tranzuojam ryt į Palangą?
[7/4/2010 1:06:32 AM] Ji: nori?

Štai dėl to kitą rytą kėlėmės 8h ryto. Aš griebiau palapinę, būtiniausius daiktus ir po kelių valandų jau stovėjom IX forte. Aš iš energetinio pasidariau alų ir pakaitomis tranzavom tada dar nežinodami tiksliai kur. +- greitai sustojo čiūvelis, vežantis draugam alų(iš Kauno), prigriebė mus ir vieną rūžavą mergaitę iš Druskininkų. Įvažiavus į Palangą padariau atradimą - prie kelio stovinčios bobutės su nakvynės skelbimais ne ŽAS`ų bairis, o tiesa. Man tai buvo nauja :D

Po 1,5 valandos mes jau ėjom į Palangos statoilą pirkti kavutės. Dar dabar jaučiu nudegintą liežuvį. Pablūdiję šen bei ten Basanavičius g-ve visi trys(su rūžava mergaite) patraukėm į pajūrį, o prie tilto išsiskyrėm. Pakeliui sutikom visiškasi išėjusį čiūva. Ėjo laikydamas pinigus saujoj ir kalbėjo ‘O, kaip gerai gyvent, kur tik pasižiūriu ten pinigai! Vienoj kišenėj pinigai, kitoj kišenėj pinigai, visur tik pinigai!’. Džiaugėsi jis kaip vaikas Kalėdų Seneliu.

Susiradom papludimy kur prigulti, vietos buvo tik ant tako. Apskritai, ten visiška nesąmonė. Šitiek žmonių trenkiasi ten, kur nėra jokios veiklos, kur nieko įdomaus ir t.t.

Mus aplankė laabai faina mergina S, kuri kepa blynus. Tai ji suderino mums nemokamą kelionę traukinuku.

Apėję Palangą taip nieko gero ir neradom. Išskyrus pavėsį kopoje. Panelė J išėjo ieškoti tualeto, o aš tuo metu ruošiausi atidaryti butelį vyno. Pasilenkiu su atidarytuvu, žiūriu - smėlis raudonas, pakreipiu žvilgsnį - visa ranka kruvina. Aišku, sutrikau truputį. Daug keisčiau buvo tai, kad kol aš laukiau moters iš wc grįžtančios, taip ir neužkrešėjo ta vieta, iš kurios kraujas bėgo. O palaukti teko gal 7 minutes. Nelabai buvo ką beveikti, nenorėjau aplipti smėliu visas, tai tiesiog stovėjau ir žiūrėjau kaip laša kraujas nuo pirštų galų. Dar dabar atsimenu Panelės J reakciją grįžus :D Užtat gavau servatėlių ir truputį apsivaliau kraują.

Nepamenu, koks vynas buvo, o gaila, nes tikrai skanus. Tuomet berods pirmą kartą MAUDĖMĖĖĖĖS JŪROJE… tarp žolių. Atėjus vakarui atokesnėje nuo pašalinių akių vietelėje pasistaėme palapinę. Naktį girdėjom SEL koncertą, į kurį turėjau bilietą, bet nenorėjau eiti. Neitin jis man toks.

“Ei, miegi?”, “ar jau miegi?”, kaikas turėjo nelaimę tai girdėti visą naktį. Pusryčiauti atsikėlėm… 5h. Silkė su daržovėmis, batonas, alus. Keista - nebuvom vieni tokie frykai, sėdėdami papludimy ant suoliuko daugiau tokių matėm. Šalia savo palapinės radom gulinčią porelę

- Jūs dar nuo SEL čia?
- Aha..
- Gal žinot kiek valandų? Pas mus jau neberodo po koncerto
- Po penkių 20
- bl$^&*

Po ankstyvų pusryčių numigę patraukėm į Basanavičių. Aplankę Panelę S nusipirkom pas ją greipfrutų sulčių, nuo kurių man pradėjo graužti nudegintą liežuvį. Kažkuriu metu iš kišenės ištraukiau kažkada anksčiau gautą kažką panašaus į flajerį. Ten rašė, kad Laukiniuose Vakaruose, ar kažkur panašiai litras alaus - 4lt, o ir maistas pigus.

Ten buvo kažkas Tokio. Ta prasme TOKIO. Pati vieta labai priminė buvusią Kauno Galerą ir dabartinius Antrus namus. Bet. Smagiausia buvo stebėti barmenus, padavėjus ir vadybininką. Mūsų neaptarnavo ~40 minučių, o mes vos ne iki ašarų juokėmės stebėdami juos. Vieną padavėją praminėm Ačkariku, smagius akinius turėjo. Gėrė jis iš litrinio bokalo kažką, o barmenas net šokinėdamas iš jo žvengė. Poto gėrė ir visi kiti. Apskritai visi ten girti atrodo buvo. Dar ten buvo Mažoji, kuri labai linksmai lakstė į virtuvę ir iš jos.
Iš vieno barmeno pokalbio su Vadybininku išsiaiškinom, kad jis jau antrą parą dirba, nežinia kaip kiti. Vadybininkas, nusprendėm, buvo kokio kokso apsiuostęs. Kiekvienam žingsnyje jį viskas nervino, akys stiklinės ir su skuduriuku prakaitą vis valėsi nuo kaktos. Ai, ir nenormaliam karštyje jis vaikščiojo su striuke. Taip, su normalia striuke. Kai jis buvo kažkur prie baro, galvojom kad su savimi jis kalbasi, o pasirodo už baro stovėjo Mažoji, tik jos nesimatė. Poto kažkas jai paliko 40 lt arbatos. Tiesa, mus aptarnavo labai žavi padavėja, visą laiką nuostabiai šypsojosi.

Iš ten šliaužėm tranzuoti į Klaipėdą. Statoile kavos jau nebepirkau. Į Klaipėdos pusę beveik niekas nevažiavo. Slenkant laikui pradėjau regzti mintį apie perėjimą per gatvę ir važiavimą į Liepoją. Besvarstant sustojo kažkoks vyrukas, pametėjęs mus iki Klaipėdos Akropolio. Jis sakė, kad tie ‘laukiniai vakarai’ - didžiausia skylė Palangoje. Mes žinojom.

Nuo Akropolio pėškomis apėjom visą senamiestį. Ėjom į Turizmo informacijos centrą. Pakeliui matėęm kaip iš jo išeina turistai, kai atėjom - durys užrakintos. Jap, pavėlavom porą minučių ir nesužinojom kas vyko Klaipėdoj. Tai nebuvo vienintelis kartas, kada Klaipėda su mumis taip pasiėlgė. Šitas dar nieko.

Prasikeikėm atvažiavę pirmadienį. Nedirbo NIEKAS. O tiek daug pamatyti norėjom. Užtat pats senamiestis - nerealiai gražus, negalėjau atitraukti akių. Prie berods ‘Dailės galerijos’ parkelyje prigulę atsigaivinom ir pailsėjom. Nuo pakeliamo tilto patraukėm naujosios perkėlos link. Ėjom pagal ženklus, pagal galvoje išlikusį žemėlapį, žmonių pasakojimus, ir… apsukę didžiulį ratą grįžom prie senosios perkėlos. Graudu buvo. Tiesa, pakeliui pastebėjau vieną ryškų kultūrinį skirtumą tarp Kauno ir Klaipėdos. Tai, ką mes vadinam ‘kebabu’, Klaipėdiečiai vadina ‘lavašu’. Ir Klaipėdiečiai nepalyginamai draugiškesni. Dar su kebabinės savininke pabazarinom ant laiptukų sėdėdami ;D Panelė J - vegetarė, dar su ja kebabu nepasidalinau, o vegetariško kebabo ji atsisakė.

Perikėlę į Smiltynę nusprendėm pokvailį dalyką. Susitranzuoti ką nors į Nidą. Einant plentu Panelei J basutės nutrynė kojas, dėl to apsiavė mano batus. Nuo tada ėjau vidurio linija - ten asfalto akmenukai nebadė pėdų. Tikėjomės, kad nuo Naujosios perkėlos važiuos daug mašinų. Deja.. nuėjus 3+ km susistabdėm autobusą. Su vairuotoju draugiškai suderinom abu už 9 litus nuvažiuoti iki Nidos. Ačiū jam, už tuos sutaupytus litus pirkom Sangrijos. Apėjom Nidą, ir.. nustebau. Neradom kur nusipirkti žuvies. Na, tik kioske, bet ten ji brangi. Apėjom bažnyčią, kuri jau buvo užrakinta ir pėsčiomis patraukėm link jūros. Einant vienu metu buvo kilusi mintis, kad nebeatlaikys kojos kuprinės, palapinės ir visų kitų daiktų ant nugaros. O kuo toliau ėjom, tuo dažnesni darėsi pasisėdėjimai ant suoliuko. Šiaip ne taip pasiekę jūrą pakrante nukeliavom iki paplūdimio pabaigos, ir kopoj susirentėm savo būstą :D Naktis nors ir su Sangrija, bet miegojau nepalyginamai ilgiau nei primą naktį. Tačiau be purtymų ir klausimų kaip ‘ei, gal nemiegi?’, nebuvo apsieita.

Ryte atgal nebeėjom. Važiavom mikriuku už 2,5lt(visai kaip Kaune) Dar kartą apėjom Nidą. Smagu buvo visą laiką keliauti basomis, grindinys labai šildė kojas. Nusipirkę pusryčius ir Gruziniško vyno patraukėm į parkelį pakeliui link tos didelės kopos. čipsais pamaitinom labai smagius žvirblius, palandžius, ir kažką panašaus į žvirblius, tik didesnius ir tamsesnius. Užlipom iki saulės laikrodžio. Tada jau buvo nebe taip smagu, nes betkur padėjus koją - ją degindavo. Ant laikrodžio bėgau, ne ėjau ;D Vienoj vietoj susigundęs šalia karšto takelio esančiu smėliuku, į jį įšokau. Ten dar karščiau buvo. Still, prie laikrodžio radom apžvalgos aikštelę ir nusprendėm, kad Rusų rašytojas Nidoje nebepagalvgotų, jog atsidūrė sacharoje. Gaila, kad kopas reikia numarinti, bet c`est la vie.

Grįžus Nidos maximoje mum neiškeitė Coca Cola kamštelio į buteliuką, o Panelė J nusipirko žiebtuvėlį už 5+ litų. Ai, ir alaus.

Važiuojant atgal į Smiltynę su vairuotoju vėl suderėjom pusę kainos. Labai džiaugėmės. Perkėloje Panelė J susirado Kalmarą ir jį nusipirko. Jos savonė išsipildė. Kažkokiama mini parkelyje su fontanu užkandom ir atsigaivinom. Berods su 4a autobusu nuvažiavom iki Banginio. Aš patraukiau į maximą, moteris - ieškoti wc. Staiga netyčia grįžo su nuodėmės vertais žodžiais - čia yra Vynoteka! Ir velniop tą šokoladą, kurį išeidami iš maximos taip ilgai rinkomės, bet taip ir nesuvalgėm. Einam į Vynoteką akcijinės Sangrijos - doors closed. Jap, 8:04. Nepaisant to, Klaipėda mums buvo svetinga. Pakeliui į trasą radom Jakus, o daiktai ir vėl labai apsunko.

Lygiai devintą valandą mus prigiebė vyras su RAV4. Ir po pusantros valandos jau ėjom namučio. Vyras iki pat durų pavežė. Čia vyšnios, Heineken, @hoffman_spragtukas, ir.. ‘ei, miegi?’

To conclude, per tris dienas negyvai nusivariau nuo kojų, bet viskas buvo tikraaaai nerealu. Kol kas čia mano šios vasaros topas.  Tikiuosi daugiau tokios netyčia vidury nakties sugalvotos veiklos. Ačiū Panele J, su Tavim visas nerealumas padidėjo kvadratu. :D

Ir jeigu pajūryje matėt vaikiną raudonomis kelnėmis, apsikarsčiusį daiktais ir su gražia mergina - dabar žinot kas aš. Kitąkart priėję pasisveikinkit

Kaip visada Jūsų,
Dmiegok

Patiko (0)

Rodyk draugams

Komentarai (63) »

 1. 1

  toforever rašė,

  2010-07-09 @ 23:19

  visiškai nerealu :)) beje, panašu, kad mes panašiu metu buvom panašiose vietose. Vasarą, kai baigiau mokyklą, dariau lygiai tokias pat spontaneous nesąmones - iki šiol laikau tą vasarą geriausia gyvenime :)) turi dar gerus pusantro mėnesio naujiems nuotykiams :D

  Ir prasinešk, kur įstojai :)

 2. 2

  dienamiegok rašė,

  2010-07-10 @ 10:46

  Oooo, moterie, ačiū kad priminei - reikia stojimus užpildyti ;D

 3. 3

  Qerthopoly rašė,

  2010-07-10 @ 11:20

  Patiko pirmoji gairė - alus. (thumbup)
  Smagi kelionė buvo. Tikiuosi man Klaipėda bus draugiškesnė liepos pabaigoje. :)

 4. 4

  dienamiegok rašė,

  2010-07-10 @ 11:44

  realiai ji nebuvo pirma kai rašiau, čia abėcėlės tvarka susidėliojo taip ;D

 5. 5

  hgh dosage rašė,

  2011-07-06 @ 00:58

  With the need for men and women these days to remain beautiful and youthful always, they have been inspired to utilize the several Hgh products available in the market currently. Hgh products have been proven to be effective in reducing or perhaps halting the signs of aging from establishing. But with the various products sold these days, it’s wise that you examine Human growth hormone reviews to help you pick which best suits your need.

 6. 6

  Lawrence Scocca rašė,

  2011-07-14 @ 18:41

  great points altogether, you simply gained emblem reader. What may you recommend about your submit that you simply made a few days in the past? Any sure?

 7. 7

  mess rašė,

  2011-10-28 @ 02:12

  I was suggested this web site by my cousin. I’m not sure whether this post is written by him as no one else know such detailed about my problem. You’re wonderful! Thanks!

 8. 8

  android rašė,

  2011-10-30 @ 18:45

  Have you ever thought about writing an e-book or guest authoring on other sites? I have a blog based upon on the same ideas you discuss and would love to have you share some stories/information. I know my readers would appreciate your work. If you’re even remotely interested, feel free to shoot me an e mail.

 9. 9

  earn money from sms rašė,

  2011-11-03 @ 23:28

  Hello! I’m at work surfing around your blog from my new iphone 4! Just wanted to say I love reading your blog and look forward to all your posts! Keep up the fantastic work!

 10. 10

  pinstripe suit rašė,

  2011-11-03 @ 23:55

  I’ve been surfing online more than three hours today, yet I never found any interesting article like yours. It’s pretty worth enough for me. Personally, if all site owners and bloggers made good content as you did, the web will be a lot more useful than ever before.

 11. 11

  Work At Home Canada rašė,

  2011-11-06 @ 14:08

  Together with everything which appears to be developing throughout this specific area, a significant percentage of opinions happen to be very radical. Nevertheless, I am sorry, because I can not subscribe to your whole plan, all be it stimulating none the less. It looks to me that your comments are generally not totally justified and in simple fact you are your self not really thoroughly convinced of your assertion. In any event I did appreciate looking at it.

 12. 12

  married for married rašė,

  2011-11-06 @ 18:06

  Hello there! Do you know if they make any plugins to safeguard against hackers? I’m kinda paranoid about losing everything I’ve worked hard on. Any suggestions?

 13. 13

  Crackers for Cain rašė,

  2011-11-19 @ 16:40

  This site has tons of great info and you do a good job keeping me interested. Keep up the good work!

 14. 14

  Honkies For Herman rašė,

  2011-11-20 @ 20:44

  I’ve been lurking around here for awhile and just wanted to say I enjoy this site. Keep it up.

 15. 15

  Debra Winger rašė,

  2012-02-26 @ 14:21

  Appreciating the commitment you put into your website and in depth information you offer. It’s good to come across a blog every once in a while that isn’t the same outdated rehashed information. Great read! I’ve saved your site and I’m adding your RSS feeds to my Google account. http://macappgallery.com/user.php?login=bval&view=history

 16. 16

  online payday loan rašė,

  2012-03-06 @ 10:34

  Hmm it appears like your website ate my first comment (it was super long) so I guess I’ll just sum it up what I had written and say, I’m thoroughly enjoying your blog. I as well am an aspiring blog blogger but I’m still new to the whole thing. Do you have any suggestions for first-time blog writers? I’d definitely appreciate it.

 17. 17

  compare car insurance rates rašė,

  2012-04-06 @ 00:11

  Do you mind if I quote a few of your articles as long as I provide credit and sources back to your weblog? My blog site is in the exact same niche as yours and my users would really benefit from a lot of the information you provide here. Please let me know if this ok with you. Thank you!

 18. 18

  geico car insurance quotes rašė,

  2012-04-06 @ 10:43

  Hello there! I know this is somewhat off topic but I was wondering if you knew where I could find a captcha plugin for my comment form? I’m using the same blog platform as yours and I’m having difficulty finding one? Thanks a lot!

 19. 19

  best car insurance reviews rašė,

  2012-04-06 @ 16:27

  Hello! Do you know if they make any plugins to assist with SEO? I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very good gains. If you know of any please share. Cheers!

 20. 20

  car insurance quotes online canada rašė,

  2012-04-07 @ 01:27

  Hi, i read your blog from time to time and i own a similar one and i was just curious if you get a lot of spam feedback? If so how do you stop it, any plugin or anything you can recommend? I get so much lately it’s driving me insane so any help is very much appreciated.

 21. 21

  bijuterii camee rašė,

  2012-04-20 @ 15:42

  Do you mind if I quote a few of your posts as long as I provide credit and sources back to your weblog? My blog site is in the exact same niche as yours and my users would really benefit from some of the information you provide here. Please let me know if this alright with you. Many thanks!

 22. 22

  sabrini bijuterii rašė,

  2012-04-22 @ 21:18

  First off I would like to say wonderful blog! I had a quick question that I’d like to ask if you don’t mind. I was curious to find out how you center yourself and clear your thoughts prior to writing. I’ve had a hard time clearing my mind in getting my ideas out there. I truly do enjoy writing however it just seems like the first 10 to 15 minutes are wasted just trying to figure out how to begin. Any recommendations or hints? Thanks!

 23. 23

  car insurance calculator rašė,

  2012-04-28 @ 09:33

  Iím not that much of a internet reader to be honest but your blogs really nice, keep it up! I’ll go ahead and bookmark your website to come back in the future. Cheers

 24. 24

  car insurance rates nj rašė,

  2012-04-29 @ 12:20

  I know this if off topic but I’m looking into starting my own weblog and was curious what all is needed to get setup? I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny? I’m not very web savvy so I’m not 100% positive. Any recommendations or advice would be greatly appreciated. Many thanks

 25. 25

  bijuterie argint rašė,

  2012-05-04 @ 07:26

  I really like your blog.. very nice colors & theme. Did you make this website yourself or did you hire someone to do it for you? Plz answer back as I’m looking to design my own blog and would like to find out where u got this from. thanks a lot

 26. 26

  cheap car insurance quotes rašė,

  2012-05-18 @ 16:03

  Greetings! I’ve been following your blog for a while now and finally got the bravery to go ahead and give you a shout out from Dallas Texas! Just wanted to tell you keep up the good work!

 27. 27

  homeowners insurance policy rašė,

  2012-05-19 @ 21:01

  Hello! This is my first comment here so I just wanted to give a quick shout out and tell you I truly enjoy reading through your articles. Can you recommend any other blogs/websites/forums that deal with the same topics? Appreciate it!

 28. 28

  Andrzej rašė,

  2012-06-16 @ 00:47

  Wow, marvelous blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging look easy. The overall look of your website is excellent, let alone the content!

 29. 29

  Gil rašė,

  2012-06-19 @ 01:46

  I really like your writing style, wonderful information, regards for putting up :D. “All words are pegs to hang ideas on.” by Henry Ward Beecher.

 30. 30

  Ilene Arre rašė,

  2012-06-19 @ 14:31

  You are my aspiration, I possess few web logs and very sporadically run out from brand :). “He who controls the past commands the future. He who commands the future conquers the past.” by George Orwell.

 31. 31

  Beryl Leaf rašė,

  2012-06-20 @ 15:13

  Thanks for the auspicious writeup. It if truth be told used to be a entertainment account it. Glance complex to far brought agreeable from you! However, how can we be in contact?

 32. 32

  Secus FIZ rašė,

  2012-06-22 @ 00:25

  Thank you for sharing superb informations. Your web-site is so cool. I’m impressed by the details that you have on this site. It reveals how nicely you understand this subject. Bookmarked this website page, will come back for more articles. You, my pal, ROCK! I found simply the information I already searched all over the place and simply could not come across. What an ideal site.

 33. 33

  Secus FIZ rašė,

  2012-06-22 @ 08:57

  Hey, you used to write great, but the last several posts have been kinda boring¡K I miss your great writings. Past few posts are just a bit out of track! come on!

 34. 34

  Secus rašė,

  2012-06-22 @ 22:23

  Thank you for such a fantastic blog. Where else could anyone get that kind of information written in such a perfect way? I have a presentation that I am presently working on, and I have been on the appear out for such data

 35. 35

  Lisandra Gautier rašė,

  2012-06-23 @ 11:14

  You are my inspiration , I have few blogs and occasionally run out from to brand.

 36. 36

  Secus FIZ rašė,

  2012-06-23 @ 22:24

  I like this website very much so much superb information. “Books are not made to be believed, but to be subjected to inquiry.” by Umberto Eco.

 37. 37

  Stacee rašė,

  2012-06-23 @ 23:11

  Thank you for another magnificent post. Where else could anyone get that type of info in such an ideal way of writing? I have a presentation next week, and I’m on the look for such information.

 38. 38

  Oscar Schlote rašė,

  2012-06-24 @ 13:20

  F*ckin’ tremendous issues here. I’m very glad to look your article. Thanks a lot and i am having a look forward to contact you. Will you please drop me a e-mail?

 39. 39

  Stevie Schnure rašė,

  2012-06-24 @ 19:07

  Thanks, I have recently been searching for information approximately this topic for a long time and yours is the greatest I have found out till now. But, what about the bottom line? Are you positive in regards to the supply?

 40. 40

  Secus I FIZ rašė,

  2012-06-25 @ 01:46

  I’ll right away grab your rss feed as I can not in finding your e-mail subscription link or e-newsletter service. Do you have any? Kindly permit me know in order that I could subscribe. Thanks.

 41. 41

  Secus rašė,

  2012-06-27 @ 00:05

  Pretty section of content. I just stumbled upon your blog and in accession capital to assert that I acquire in fact enjoyed account your blog posts. Any way I will be subscribing to your feeds and even I achievement you access consistently quickly.

 42. 42

  Secus rašė,

  2012-06-29 @ 09:35

  It¡¦s really a great and useful piece of information. I am glad that you just shared this helpful info with us. Please keep us informed like this. Thanks for sharing.

 43. 43

  Secus FIZ rašė,

  2012-07-01 @ 08:20

  [...] Discover what’s the deal with “pingbacks”!. According to Wikipedia, WP supports “automatic pingbacks where all the links in a published article can be pinged when the article is published.” That explains why I get messages about “new comments” when posting an edit that cross-references another post of my own. Info on trackbacks and pingbacks in WP here. [...]

 44. 44

  Vicente Strife rašė,

  2012-07-01 @ 17:02

  I simply wished to thank you so much again. I do not know what I would have handled without the actual aspects documented by you on my question. It absolutely was an absolute horrifying situation for me, nevertheless noticing the very expert technique you solved the issue made me to jump for gladness. Extremely happier for your information and then have high hopes you really know what a powerful job your are getting into teaching most people by way of your web site. Most probably you haven’t come across any of us.

 45. 45

  Secus rašė,

  2012-07-06 @ 09:27

  hey there and thank you for your info – I have certainly picked up anything new from proper here. I did however expertise several technical issues using this website, as I skilled to reload the site many instances prior to I may just get it to load correctly. I have been pondering if your web host is OK? Now not that I’m complaining, however slow loading circumstances times will very frequently impact your placement in google and can injury your high quality score if ads and ***********|advertising|advertising|advertising and *********** with Adwords. Anyway I’m including this RSS to my e-mail and could glance out for much more of your respective fascinating content. Ensure that you update this again very soon..

 46. 46

  Secus I FIZ rašė,

  2012-07-08 @ 18:41

  Thanks for the auspicious writeup. It actually was once a amusement account it. Look complicated to more added agreeable from you! However, how can we be in contact?

 47. 47

  Secus rašė,

  2012-07-10 @ 04:54

  Wow, wonderful blog layout! How long have you been blogging for? you made blogging look easy. The overall look of your site is great, let alone the content!

 48. 48

  eprocurement software rašė,

  2012-09-03 @ 12:07

  I love this post

 49. 49

  e-procurement benefits rašė,

  2012-09-03 @ 17:00

  I like this post

 50. 50

  Agnus Kitka rašė,

  2012-10-17 @ 18:32

  I like this web blog very much, Its a rattling nice spot to read and incur info .

 51. 51

  Taryn Issler rašė,

  2012-10-19 @ 03:20

  Wohh exactly what I was looking for, appreciate it for putting up. “Study men, not historians.” by Harry S Truman.

 52. 52

  Elden Kemler rašė,

  2012-10-19 @ 06:51

  I was suggested this web site by my cousin. I’m not sure whether this post is written by him as nobody else know such detailed about my problem. You’re incredible! Thanks!

 53. 53

  Nicky Affeld rašė,

  2012-10-23 @ 01:55

  I am often to blogging and i really respect your content. The article has actually peaks my interest. I am going to bookmark your website and hold checking for new information.

 54. 54

  Cassey rašė,

  2012-10-23 @ 03:30

  You made some decent points there. I looked on the internet for the subject matter and found most individuals will approve with your website.

 55. 55

  Refugio rašė,

  2012-10-23 @ 03:58

  It is indeed my belief that mesothelioma can be the most deadly cancer. It’s got unusual properties. The more I really look at it a lot more I am convinced it does not act like a real solid tissues cancer. If perhaps mesothelioma is really a rogue virus-like infection, in that case there is the possibility of developing a vaccine as well as offering vaccination for asbestos subjected people who are at high risk associated with developing long term asbestos connected malignancies. Thanks for expressing your ideas for this important ailment.

 56. 56

  Damon Sackos rašė,

  2012-10-24 @ 08:49

  I like what you guys are up also. Such clever work and reporting! Keep up the superb works guys I have incorporated you guys to my blogroll. I think it will improve the value of my website :)

 57. 57

  Glady Boesenhofer rašė,

  2012-10-24 @ 13:49

  some truly fantastic information, Gladiola I detected this.

 58. 58

  Gilma Belfiglio rašė,

  2012-10-25 @ 03:41

  I like what you guys are up too. Such intelligent work and reporting! Keep up the superb works guys I¡¦ve incorporated you guys to my blogroll. I think it will improve the value of my site :)

 59. 59

  Ronald Thevenin rašė,

  2012-10-27 @ 12:52

  Keep working ,great job!

 60. 60

  Providencia Girouard rašė,

  2013-01-25 @ 16:45

  I have to express some appreciation towards the writer just for rescuing me from this type of dilemma. Just following searching out through the search engines and obtaining techniques that were not pleasant, I believed my life was more than. Existing without the presence of answers to the issues you’ve sorted out through your entire guideline can be a crucial case, as properly as those which could have in a wrong way damaged my career if I hadn’t come across the web site. The talents and kindness in touching all the details was quite helpful. I don’t know what I would have done if I had not encountered such a point like this. I can at this point look ahead to my future. Thank you quite considerably for the high quality and results-oriented aid. I won’t be reluctant to recommend your website to anyone who needs guidelines about this matter.

 61. 61

  film 3d na youtube rašė,

  2013-07-29 @ 00:03

  http://alleweb.pl/komputery-i-internet/tapety/s/1423/

 62. 62

  one buck resume rašė,

  2013-08-15 @ 16:11

  My brother recommended I might like this blog. He was entirely right. This post truly made my day. You cann’t imagine simply how much time I had spent for this info! Thanks!

 63. 63

  Irena Wines rašė,

  2013-09-19 @ 16:35

  Real clear internet site, regards because of this post.

Komentarų RSS · TrackBack URI

Tavo komentaras: