BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Neužskaitau: Kas rėkia garsiausiai?

Paskutiniu metu kartais susimąstydavau: ‘Kas per tauta tie lietuviai?’. Gaila, bet priėjau išvadą, kad absoliuti dauguma - nesuvokiamai tamsūs žmonės.

Visų pirma - kaip apskritai save nors minimaliai gerbiantis žmogus su nuliu(kvadratu) pagrįstumo galim sau leisti mirusį žmogų kaltinti tokiais dalykais, kaip pedofilija? Tai, kad jis dėl aiškių priežasčių(truputį negyvas) negali apsiginti, padaro žaidimą į vienus vartus. Ar nebūtų graudu, jei LKF susiorganizuotų sau Europos čempionatą, bet nepakvietę nė vienos kitos komandos džiaugtųsi ir drąsiai save vadintų Europos čempionais? Man tai atrodo graudžiai, ir, tiesą sakant, man nuoširdžiai gėda dėl kiekvieno lietuvio klausant tragikomedijos vertų svaisčiojimų apie pedofilų klanus. Gėda, kad be žudikų neturime ką garbinti, gėda, kad žuvus žmogui(apskritai) mes, lietuviai, džiaugiamės, patikėję visokiais ‘verslininko’ ir Rusijos gerais darbais(girdėjau, ten joks verslas be tokių darbų nevyksta. ilgametė patirtis?). Gerai bent tiek, kad Lietuva tai ne kokia Rusija ar jai artima šalis. Daug stabų turėtume.

Atrodo žodžiai ‘įtariamasis yra nekaltas, kol teismas neįrodė jo kaltės’ apskritai girdėti tik holivudiniuose filmuose. Ten kažkur ir pasiliko prasmė. Holivude. Aš nesistebėsiu, jeigu vieną dieną alumi ir dainomis minėsime iš Eurovizijos grįžusių lietuvių nužudymą. Tikslas pateisina priemones.

Dar vienas mane suerzinęs dalykas - kokio velnio Lietuviams reikia kištis į kitų tautų kultūras su triumfuojančiu ‘MES ESAM CIVILIZACIJA’. Kiek Lietuvių apskritai buvo kada nors Korėjoje, būtų įdomu. Bet tai, kad pas juos šuniena tokia pati valgoma mėsa, kaip pas mus kiauliena, lietuviams trugdo gyventi. Dar neteko matyti Indo, protestuojančio prieš Lietuvių valgoma jautieną, ar arabo, rašančio peticijas dėl Lietuvoje žiauriomis sąlygomis skerdžiamų kiaulių. Jeigu jie nevalgo kiaulių, kokią mes teisę turime valgyti? Ai, pala. Tokią, kad jie ne pasaulio centras ir nelaiko savęs tobula tauta, kad pasaulis sektų jų pėdomis. Ir šiaip, kodėl aš nesistebiu, kad jiem neįdomu, ką mes fakin ėdam? Ir kodėl man Korėjiečių tradicijos nėra problema? Atsakysiu pats į šitus retorinius klausimus.

Nes aš tikrai žinau, kad priklausau tam nedideliam procentui pasaulio žmonių, kuriuos galima pavadinti, jei ne protingas, tai bent kiek nuovokiais. Čia labai tinka tas posakis, kad kaimyno kieme vos kažką pamatom, o savame - net kažko nepastebim. Arba paprastas patarimas - pradėkime nuo savęs.

Netikėjau, kad kada nors tai pasakysiu, bet kyla noras emigruoti.

Patiko (0)

Rodyk draugams

Komentarai (50) »

 1. 1

  baltuma rašė,

  2010-04-30 @ 08:28

  “absoliuti dauguma - nesuvokiamai tamsūs žmonės”? Dėl to, kad palaiko Kedžio šeimos pusę? Dėl to, kad jiems nesuvokiama tai, kad rytiečiai valgo šunieną? Tai, kad žmonių nuomonė nesutampa su tavąja, dar nepadaro jų kvailiais.

  Kedys irgi yra “truputį negyvas”, taip pat neturi galimybės apsiginti ir, kiek žinau, yra tik įtariamas tomis dvejomis žmogžudystėmis. Bet ta nekaltumo prezumpcija, kuria tu čia pasišvaistei, tau nesutrukdė jo vadinti žmogžudžiu. Taip, kad “juokiasi puodas, kad katilas juodas”. Patarei mums pradėti nuo savęs, bet pats tuo patarimu nesinaudoji.

  Mes kišamės? Mes siuntėm į Korėją peticiją prieš šunienos valgymą? Taip, daugumai lietuvių nesuvokiama, kaip galima tai valgyti. Čia kažkokia problema, kad mums tai nepatinka ir mes tai pasakome? Indams nesuvokiama, kaip galima valgyti jautieną, arabams nesuvokiama, kaip galima valgyti kiaulieną. Ir nežinia, ar jiems neįdomu, ką mes valgom. Nežinia, ar jie nesistebi mūsų kulinariniais įpročiais.

  Ir taip, palyginus su kai kuriomis Afrikos, Azijos ar Pietų Amerikos tautelėmis, mes tikrai esame civilizuota ir išprususi tauta.

 2. 2

  dienamiegok rašė,

  2010-04-30 @ 09:44

  Aš kalbėjau apie visuomenę. O būtent visuomenė jį palaiko kaip žmogų, nužudžiusį teisėją ir dar vieną moterį. Ar netiesa? Nes čia juk ir yra garbinimo riežastis, ar ne?

  Atsiprašau, tuoj parodysiu peticiją: http://www.uniteddogs.com/stopkillingdogs/

  Ją man siuntė jau kelis kartus, iš to darau prielaidą, kad mūsų liaudžiai nenusisjaut ką Korėjiečiai valgo.

 3. 3

  dienamiegok rašė,

  2010-04-30 @ 09:46

  Beje, man labai nesmagu, kad tu pradedi ne diskusiją, o kažkokį apsižodiavimą. Nė nenumaniau, kokią nuoskaudą gali palikti mano komentarai (blush)

 4. 4

  baltuma rašė,

  2010-04-30 @ 12:12

  Visų pirma, jie palaiko ne žudiką, o žmogų, kuris gynė savo vaiką. O vien tai jau verta pagarbos. Tuo tarpu tu palaikai galimus pedofilus. Didelis klausimas, kas blogiau: nušauti žmogų ar išprievartauti vaiką ir taip visam laikui suluošinti jį emociškai? Lavonas jau nieko nebepadarys, o vaikui dar reikės užaugti ir gyventi su ta psichine trauma, kurią jis gavo.

  Keli šunų mylėtojai pasirašė tą peticiją, pasiuntinėjo vieni kitiems ir jau kalbame apie visus lietuvius? Net ne lietuviai ją pradėjo. Lygiai taip pat ją pasirašinėja žmonės visame pasaulyje. Kodėl tada neaprėki kroatų, estų, lenkų, airių, amerikiečių, italų ir kitų tautų atstovų?

  O kaip man kalbėti, kad tu tai laikytum diskusija, o ne apsižodžiavimu? Keiktis, kaip mėgsti tu ar ta madam Frykow? Iš kur ištraukei tą “nuoskaudą”? Paaiškink pagaliau. Atrodai, kaip darželinukas, kuris susirado triuškinantį, bet kvailą “atsivartymo” būdą ir dabar nuolat juo taškosi.

  Tiesą sakant, aš tau ir tai tavo draugei net esu dėkinga. Judu kaip puikius pavyzdžius galima dėti kalbant apie nekultūringus komentatorius, pseudointelektualus, neigiamus žmogaus elgesio internete niuansus, skurdžią kalbos kultūrą ir keiksmažodžius, dvasinės brandos nebuvimą, takto bei mandagumo stoką, pagarbos kitam žmogui nebuvimą, aroganciją bei egocentriškumą.

 5. 5

  dienamiegok rašė,

  2010-04-30 @ 17:12

  Ne, keiksmažodžiai diskusijai netrugdo, ir ne ant keiksmažodžių statome savo kalbą.

  Štai ir vėl pabaigei mūsų bet kokią galimybę kalbėti.

 6. 6

  Simplemente rašė,

  2010-04-30 @ 21:53

  Man pasidarė smalsu, koks yra tavo amžius. Ne iš piktųjų, tik šiaip.

 7. 7

  dienamiegok rašė,

  2010-05-01 @ 09:41

  pirmam blogo įraše parašyta ;]

 8. 8

  mechange rašė,

  2010-05-09 @ 01:44

  po kedzio mirties sis irasas turetu mano galva buti istrintas, o del tos sunienos pritariu dienamiegok, mes neturetume pasiduoti etnocentrizmui ir save iskelti pries kitas kulturas.

 9. 9

  dienamiegok rašė,

  2010-05-09 @ 13:42

  Aš netrinu savo įrašų, savo komentarų, Jūsų komentarų ar dar ko nors ;]

 10. 10

  ALGdas rašė,

  2010-05-18 @ 22:12

  Kedžio istorija nesidomiu,nes ten taip viskas sumaišyta, kad atsirinkti sunku.
  O lietuviai - normali tauta, kaip ir visa Europa.

 11. 11

  dienamiegok rašė,

  2010-05-19 @ 20:49

  Na, Čia labai dvejopas klausimas. Iš vienos pusės yra tikrai daug dalykų, dėl kurių nenorėčiau būti nieku kitu, tik lietuviu. Bet iš kitos pusės - kartais dėl to nuoširdžiai gėda. taip kad realiatyvus tas normalumas, iš kurio taško pažiūrėsi.

 12. 12

  End Of Day Trading rašė,

  2011-05-26 @ 11:31

  I’m not that much of a online reader to be honest but your blogs really nice, keep it up! I’ll go ahead and bookmark your site to come back later on. Cheers

 13. 13

  manicure rašė,

  2011-06-10 @ 15:22

  It’s a good shame you don’t contain a give money button! I’d definitely give money for this fantastic webpage! That i suppose for the time being i’ll be satisfied bookmarking together with including an individual’s Feed that will my best Msn balance. That i appearance forward that will recent messages and definitely will share the web site utilizing my best Facebook or twitter team: )

 14. 14

  Drivers King rašė,

  2011-06-10 @ 23:11

  Very nice post, I surely love this site, keep it up.

 15. 15

  Branding design London rašė,

  2011-06-11 @ 11:02

  Ha, can’t say you’re wrong. Just need to get my head around this.

 16. 16

  Brand agency rašė,

  2011-06-11 @ 12:13

  An impressive share, I just given this onto a colleague who was doing a little analysis on this. And he in fact bought me breakfast because I found it for him.. smile. So let me reword that: Thnx for the treat! But yeah Thnkx for spending the time to discuss this, I feel strongly about it and love reading more on this topic. If possible, as you become expertise, would you mind updating your blog with more details? It is highly helpful for me. Big thumb up for this blog post!

 17. 17

  sample wonderlic questions rašė,

  2011-07-09 @ 08:18

  Thanks for the article! Just browsing around online I get into some cool stuff. Anyways, back to school work…

 18. 18

  creative agencies london rašė,

  2011-07-12 @ 16:18

  Very good website you have here but I was curious if you knew of any community forums that cover the same topics talked about here? I’d really love to be a part of online community where I can get comments from other experienced individuals that share the same interest. If you have any recommendations, please let me know. Appreciate it!

 19. 19

  communications agencies london rašė,

  2011-07-13 @ 11:31

  Extremely inspiring. It’s amazing what can be done when we put our minds to it.

 20. 20

  Small Business SEO rašė,

  2011-07-13 @ 12:19

  It indeed does take quite some time to find great info. like this. Thanks.

 21. 21

  poker mafia underworld chips rašė,

  2011-07-13 @ 23:08

  Thanks for the article! Just browsing around online I get into some cool stuff. Anyways, back to school work…

 22. 22

  Camera Crew rašė,

  2011-07-14 @ 04:25

  Thanks for the article! Just browsing around online I get into some cool stuff. Anyways, back to school work…

 23. 23

  mobile affiliate profits rašė,

  2011-07-14 @ 22:48

  Thanks for the article! Just browsing around online I get into some cool stuff. Anyways, back to school work…

 24. 24

  limo suv transportation rašė,

  2011-07-18 @ 20:21

  Keep up the good work brotha!

 25. 25

  ugg outlet online rašė,

  2011-08-19 @ 02:13

  ugg outlet is actually preferably created for cold temperature since the sheepskin offers excellent insulation qualities. These people acquired large recognition amongst viewers within each Sydney as well as The united states, as well as within the subsequent many years their own recognition offers distribute all over the world.

 26. 26

  lee min ho rašė,

  2011-09-25 @ 23:59

  Very nice post. I just stumbled upon your blog and wanted to say that I have truly enjoyed surfing around your blog posts. After all I will be subscribing to your rss feed and I hope you write again very soon!

 27. 27

  Geraldo Liechty rašė,

  2011-10-08 @ 09:15

  Wow, incredible blog layout! How long have you been blogging for? you made blogging look easy. The overall look of your website is wonderful, let alone the content!

 28. 28

  Elite Fusion 7 rašė,

  2011-10-10 @ 02:52

  Good – I should definitely pronounce, impressed with your website. I had no trouble navigating through all tabs and related information ended up being truly easy to do to access. I recently found what I hoped for before you know it at all. Reasonably unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or something, website theme . a tones way for your customer to communicate. Excellent task..

 29. 29

  Roderick Salay rašė,

  2012-01-07 @ 08:57

  Hi! This is my first comment here so I just wanted to give a quick shout out and say I truly enjoy reading your articles. Can you recommend any other blogs/websites/forums that go over the same subjects? Many thanks!

 30. 30

  ghd perth rašė,

  2012-01-07 @ 13:57

  Oh my goodness! an amazing article dude. Thank you However I am experiencing issue with ur rss . Don’t know why Unable to subscribe to it. Is there anyone getting identical rss problem? Anyone who knows kindly respond. Thnkx

 31. 31

  ugg pas cher rašė,

  2012-01-08 @ 16:07

  very nice submit, i actually love this website, carry on it

 32. 32

  nike jordan rašė,

  2012-01-20 @ 10:32

  That is the precise weblog for anybody who desires to search out out about this topic. You understand a lot its almost arduous to argue with you (not that I really would need…HaHa). You positively put a new spin on a subject thats been written about for years. Nice stuff, simply nice!

 33. 33

  nike heels brisbane rašė,

  2012-01-22 @ 06:58

  You need to take part in a contest for among the best blogs on the web. I will recommend this site!

 34. 34

  beats solo rašė,

  2012-01-22 @ 06:58

  I needed to write you this tiny observation so as to thank you so much once again for those wonderful advice you’ve contributed at this time. It’s certainly shockingly generous with you giving openly all a few individuals would have distributed as an e-book to generate some cash on their own, most notably now that you could possibly have tried it if you ever decided. Those thoughts likewise acted like the good way to be sure that many people have the same dream just as my very own to figure out lots more when considering this issue. I’m certain there are thousands of more pleasurable periods ahead for people who go through your blog post.

 35. 35

  timberland chaussures rašė,

  2012-02-04 @ 07:55

  I’d have to check with you in it all article. Which is not really something I usually do! I love reading a article that could make people believe. Also, thanks for allowing me to provide feedback!

 36. 36

  timberland pas cher rašė,

  2012-02-04 @ 16:01

  I’d have to check with you in it article. That’s possibly not something I usually do! I enjoy reading a text that will make people think. Also, thank you to get allowing me to comment!

 37. 37

  canada goose jacka rašė,

  2012-02-11 @ 07:56

  I wanted to write you this very small observation to help say thanks a lot once again for your stunning advice you’ve featured on this site. It was simply seriously generous with you to offer freely what a number of us would have advertised as an e-book to get some bucks for their own end, specifically since you could have tried it if you ever wanted. These thoughts in addition served as a easy way to be sure that other individuals have similar dream similar to mine to know the truth good deal more on the subject of this matter. I think there are several more pleasurable times up front for individuals who find out your blog post.

 38. 38

  Crystal Gayle rašė,

  2012-03-01 @ 23:51

  Greetings! I’ve been reading your site for some time now and finally got the bravery to go ahead and give you a shout out from Humble Tx! Just wanted to say keep up the great job! http://www.black-lists.eu/memberlist.php?mode=viewprofile&u=1484692

 39. 39

  how to get your credit score rašė,

  2012-03-04 @ 08:52

  Thanks for ones marvelous posting! I certainly enjoyed reading it, you happen to be a great author.I will make certain to bookmark your blog and will often come back at some point. I want to encourage you to ultimately continue your great job, have a nice day! http://www.spicybookmark.info/user.php?login=bmd9920&view=history

 40. 40

  new jersey car insurance companies rašė,

  2012-04-05 @ 02:53

  Does your website have a contact page? I’m having problems locating it but, I’d like to shoot you an email. I’ve got some ideas for your blog you might be interested in hearing. Either way, great site and I look forward to seeing it expand over time.

 41. 41

  car insurance quotes houston rašė,

  2012-04-06 @ 06:05

  Whats up are using Wordpress for your blog platform? I’m new to the blog world but I’m trying to get started and set up my own. Do you need any coding knowledge to make your own blog? Any help would be greatly appreciated!

 42. 42

  colier coral rašė,

  2012-04-10 @ 22:31

  Right now it appears like Expression Engine is the best blogging platform available right now. (from what I’ve read) Is that what you are using on your blog?

 43. 43

  bijuterii chihlimbar rašė,

  2012-04-20 @ 01:33

  I like what you guys are up too. This type of clever work and reporting! Keep up the awesome works guys I’ve you guys to blogroll.

 44. 44

  mortgage assistance program rašė,

  2012-04-27 @ 00:05

  First of all I want to say fantastic blog! I had a quick question that I’d like to ask if you don’t mind. I was curious to find out how you center yourself and clear your head before writing. I have had trouble clearing my thoughts in getting my thoughts out. I truly do take pleasure in writing however it just seems like the first 10 to 15 minutes tend to be wasted simply just trying to figure out how to begin. Any recommendations or tips? Cheers!

 45. 45

  mortgage broker license rašė,

  2012-04-27 @ 08:38

  Hi there! I just wanted to ask if you ever have any issues with hackers? My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing a few months of hard work due to no backup. Do you have any methods to prevent hackers?

 46. 46

  car insurance in colorado springs co rašė,

  2012-04-29 @ 14:12

  With havin so much content and articles do you ever run into any problems of plagorism or copyright violation? My blog has a lot of unique content I’ve either written myself or outsourced but it seems a lot of it is popping it up all over the internet without my permission. Do you know any ways to help reduce content from being stolen? I’d certainly appreciate it.

 47. 47

  ray ban sunglasses rašė,

  2012-05-13 @ 19:25

  Can I just say what a relief to search out someone who really is aware of what theyre speaking about on the internet. You positively know how you can convey an issue to light and make it important. More people have to learn this and understand this facet of the story. I cant consider youre no more widespread since you positively have the gift.

 48. 48

  car insurance quotes online rašė,

  2012-05-19 @ 02:14

  Hey there! This post could not be written any better! Reading this post reminds me of my previous room mate! He always kept chatting about this. I will forward this page to him. Pretty sure he will have a good read. Thanks for sharing!

 49. 49

  money lenders rašė,

  2012-05-19 @ 17:53

  My developer is trying to persuade me to move to .net from PHP. I have always disliked the idea because of the costs. But he’s tryiong none the less. I’ve been using WordPress on various websites for about a year and am nervous about switching to another platform. I have heard very good things about blogengine.net. Is there a way I can transfer all my wordpress posts into it? Any help would be really appreciated!

 50. 50

  branding agency rašė,

  2012-11-02 @ 01:06

  Howdy! This is my first visit to your blog! We are a collection of volunteers and starting a new project in a community in the same niche. Your blog provided us beneficial information to work on. You have done a extraordinary job!

Komentarų RSS · TrackBack URI

Tavo komentaras: