BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Komentaras Bluesky blogerei

Skaitinėjau sau istorijos vadovėlį. Ten rašė kaip vos nedingo lietuvių kalba ir kaip pati Lietuva vos neišnyko….Mhm… Man ši tema sukėlė įvairių minčių. Kas būtų jei nebūtų lietuvių kalbos? Kas aš būčiau jei nebūtų Lietuvos? Ar gyvenčiau paprastai ir net nežinočiau, kad kažkada buvo tokia Lietuva iš kurios yra mano šaknys? Negalėčiau skaityti įvairių lietuviškų eilėraščių….?

Po tokių klausimų ir šeip pasvarstymų man pasidarė gėda. Kažkas kovojo už tai, kad būtų Lietuva. Jie kovojo ir aukojo savo gyvybę, kad Lietuva nebūtų ištrinta amžiams. Jie stengėsi, kad mes galėtumėme gyventi tokioje šalyje, jie stengėsi, kad išvis mes žinotumėm kas ta Lietuva….. Kad žinotumėm iš kur mes kilę. Kad žinotumėm savo istoriją tiksliau, kad mes turėtumėm istoriją. Jie kovojo už save, už kaimynus, už draugus, už MUS. Ir man labai gėda kai ateina tokios mintys kaip ,, Norėčiau studijuoti užsienyje”.

bluesky blogas

(Turiu prisipažinti, kad tai turėjo būti komentaras jos bloge, bet išsiplėčiau tiek, kad nusprendžiau, jog tai verta atskiro įrašo blog`e)

Visiškai nieko blogo yra norėti studijuoti užsienyje. Aš irgi noriu. Ir kaip tik įmanydamas stengsiuosi studijuoti užsienyje. Tai tikrai nėra spjovimas ant tėvynės, greičiau priešingai! Studijuojant Danijoj trispalvė nuo kairio peties niekur nedings, o ir aš žinau, kad vienintelis kelias poto - Lietuva.

Kodėl Lietuvai apsimoka? Gal pradėkime nuo to, kiek žmogus yra naudingas valstybei. Betkuriai šaliai tu esi dvi rankos(arba smegenys) darbui. Būtent to valtybei iš Tavęs ir reikia. Čia prasideda valstybės investicijos. Jie už Tavo mokslą mokykloje sumoka ne dėl to, kad geriau gyventum, o dėl to, kad vėliau savo rankomis(arba vėlgi - smegenimis) skolą grąžintum milžiniškais procentais. Ilgalaikė investicija.

Ką padarė, sakykim, Airija? Jie paėmė, ir pagalvojo, ‘o kam mum investuoti, jeigu galim užsidirbti Rytų Europos sąskaita’? Jie įsileido imigrantus. Už jų ugdyma iki darbo jėgos mokėjo? Nė penso. Apsimoka? Amsimoka.

Pratęskime šią idėją. Susimąstė vieną dieną tūlas Lietuvis(baigęs 10 klasių, ir du metus mokęsis plytą prie plytos dėti), spjovė ant tėvynės, ir išvažiavo į išsvajotąją žemę - Airiją. Kartu išivežė kombinezoną, žmoną, kilogramą lašinių ir visus iki vieno valstybės litus, už kuriuos mokėsi tuos dvyliką metų, ir visas nors kartą gautas pašalpas/paramas. O kaip vadinami tie, kurie pasiima ir nebegrąžina? Aš juos vadinu vagimis. O kaip vadinasi toks, kuris atima iš vargšų(Lietuvos) ir atiduoda turtuoliams(Airiams)?

Galų gale, rezultatas toks, kad dėl visų emigrantų malonės mes gyvename taip, kaip gyvename, ir turim atidirbti ne tik už save, bet ir už juos. Kokiu būdu? Mokesčiais, mažinamomis išmokomis/pašalpomis/pensijomis ir t.t.
Toliau. Ką daro Škotija ir Danija? Jos, skirtingai nei Airija, investuoja į darbo jėgą(Studijos ES gyventojams nemokamos). Vien tam, kad galbūt vienas iš dešimties atvykusių studentų pasiliks Danijoj/Škotijoj ir gyvens, mokės mokesčius, kurs BVP, taigi didins valstybės kapitalą.

Tokioj situacijoj aiškūs du variantai:

a) Po studijų pasilieki Danijoje/Škotijoje
b) Po studijų grįžti į Lietuvą

Su pirmu variantu viskas jau kaip ir aišku.
Taigi aptarkime antrąjį. Baigi studijas Danijoje, kurioms jokie VU ar KTU nesukelia nė menkiausios konkurencijos. Lietuva Tavo studijomis užsienyje nušauna bent tris zuikius:

#1 Ji turi protų, kokių iki tol neturėjo, o tai įtakoja pokyčius(verkiant būtinus) post-sovietinėje sistemoje.

#2 kiekvienas iš Danijos grįžęs studentas nuo Lietuvių pečių nukrauna 30 000 eurų naštą. Būtent tokia suma įvertintos trijų metų bakalauro studijos ne ES gyventojams Danijoje.

Ir, kas svarbiausia..

#3 Airijos principu Lietuva auginasi savo kapitalą be papildomų investicijų. O didesnis kapitalas(biudžetas - nemėgstu šito žodžio) reiškia didesnes investicijas į švietimą, sveikatos apsaugą, kitas būtinas sritis. Taip pat didesnes valstybės išmokas gyventojams.

Turint savyje bent kažkiek nacionalistinių vertybių/įsitikinimų, šitų trijų punktų turėtų pakakti, kad suprastum, jog studijos užsienyje tai nėra Tėvynės išdavimas. Man pakanka.

Žinoma, galite ir nesutikti su manimi, bet šiuo metu pagal savo galimybes viską suprantu būtent taip.


Patiko (0)

Rodyk draugams

Komentarai (41) »

 1. 1

  Spamui rašė,

  2009-12-16 @ 08:10

  Nesikankink dėl medalio. Reik pjaut iš čia kol laikas, kol neturi žmonos, vaikų, paskolų.

 2. 2

  Katerina rašė,

  2009-12-16 @ 08:22

  Blogiausia yra ne pats studijavimas užsienyje, o tai, jog pamatę ir palyginę gyvenimą čia ir ten, žmonės dažniausiai taip ir lieka užsienyje, turiu daug pažįstamų, kurie net nesiruošia grįžt į Lietuvą. Jei nebučiau tokia patriotė, išvažiuočiau ir aš, bet pernelyg esu prisirišus prie Vilniaus…

 3. 3

  bluesky rašė,

  2009-12-16 @ 15:01

  Na taip cia viskas teisingai pasakyta…..
  Bet as vis dar lieku prie savo nuomones:}
  Nors seip pati kasa mastyt zadejau su uzsieniu…bet dar daug laiko iki tol…
  nu tikrai daug prirase :DDDD

 4. 4

  dienamiegok rašė,

  2009-12-16 @ 22:24

  Katerina, tai aš apačioje ir parašiau, kad tie prisirišę patriotai ir grįš, nes susivoks, kodėl čia jų reikia, o kiti, kuriem reikia naujo BNV ar kito kokio šlamšto, ten ir liks, nes jiems aktualu būtent tai ;]

  Blue, Aš jau šią žiemą dokumentus tvasrkysiuos, į Daniją galvoju lėkt.

 5. 5

  Katerina rašė,

  2009-12-17 @ 07:53

  Danijoj studijuot tikrai apsimoka, kiek zinau mokslas nemokamas, o be to visa svietimo sistema gali buti pavyzdziu visoms valstybems

 6. 6

  dienamiegok rašė,

  2009-12-17 @ 19:26

  Na, be viso to, reikia žinoti, kokią kainą jie už tai moka. Pavyzdžiui mum tai nėra geras pavyzdys, nes jeigu padarytume tokią sistemą, krizė mum baigtųsi 2020 metais :) Lietuva yra Antrojo pasaulio šalis, todėl kolkas mums reikia lygiuotis būtent į tokių šalių favorites, o ne į lyderiaujančias pasaulyje ;]

  Nereikia pamiršti, kad ir Danijoj taip nebus amžinai, vieną dieną jie pasitars ir pasakys ‘viskas, mes turim daugybę puikių mokslininku, ir mums užtenka. Nori būti vienu iš jų - mokėm 10000 eurų per metus.’ Todėl kol yra galimybė, manau, reikia ja naudotis.

 7. 7

  bluesky rašė,

  2009-12-17 @ 21:48

  Na tai jei yra tokia galimybe tai butinai reikia ja pasinaudoti…..:)
  Sekmes ten tau ;Dp

 8. 8

  1brd rašė,

  2009-12-25 @ 08:12

  As asmeniskai susiduriau su siokiu tokiu paradoksu su studijomis uzsienyje. ( sorry uz nelietuviskus rasmenis) . Nes is esmes studiju kokybe ( tikrai ne visu) bet daugelio pvz. anglijoje yra tikrai prastesne nei lietuvoje, pvz architekturos studijos, siauliuose studijuojant dizaina per puse metu jej neklystu yra 12 discplinu skirtingu ( ta prasme dalyku is kuriu reikia laikyt egza ar kitaip atsiskaityt) . Jejgu konkreciai Bournemouth university dizaino studijose per puse metu yra 2 subjektai . Taip kad galiu drasiai teigti kad daugelio studiju kokybe lietuvoje tikrai geresne. O esme tame, kad jejgu butent Lietuvoje i viena darbo vieta kandidatuos zmogus su UK diplomu ir daleiskim Vpu, ar Vgtu tai faktas kad bus pasirinktas Uk diploma turintis kanditatas nes jis mokesi uzsieny :) (stereotipas) cia mazdaug mano nuomone tas pats kas moketi puse prekes kainos uz varda.

 9. 9

  dienamiegok rašė,

  2009-12-25 @ 16:35

  Na taip, kiekvienam darbdaviui būsimas darbuotojas yra prekė, o ne produktas, todėl, pvz ir kostiumas yra geriau už treningą.

  Pagrindinis dalykas ir yra diplomo, o ne studijų kokybės konkurencingumas..

 10. 10

  reverse osmosis water filter rašė,

  2011-05-26 @ 01:40

  Are you clairvoyant? You have to be as your writing so flawlessly fits all the questions I possess on this topic. I only put a few terms in the internet search engine and I’m very fortunate that your piece sprang up.

 11. 11

  top free mmorpg rašė,

  2011-06-03 @ 19:04

  Hello, make sure you is it possible convey to myself the key reason why on earth do you decide on of which for the reason that i’m definitely not joyful bring about post will not see where on earth do you wat to achieve referring to this particular?? aside variety it there are a beneficial blog! Oh in the vicinity of neglect a person’s sitemap just isn’t doing the job. Many thanks Jonh.

 12. 12

  Aukcje Alegro rašė,

  2011-06-07 @ 17:48

  I discovered your blog site on google and check a few of your early posts. Continue to keep up the very good operate. I just additional up your RSS feed to my MSN News Reader. Seeking forward to reading more from you later on!…

 13. 13

  SEO Companies rašė,

  2011-07-07 @ 09:06

  The amazing recent articles keep me coming only here several times over. Thanks.

 14. 14

  compression hose rašė,

  2011-07-09 @ 05:31

  I enjoy the dear information you offer for your articles. I will bookmark your website and feature my children take a look at up here generally. Im fairly positive theyre likely to be informed a great deal of new stuff here than any one else!

 15. 15

  discount uggs rašė,

  2011-07-11 @ 08:41

  Sorry for the huge review, but I’m really loving the new Zune, and hope this,chanel handbags 2011 as well as the excellent reviews some other people have written, will help you decide if it’s the right choice for you.

 16. 16

  plus size wedding dresses rašė,

  2011-07-16 @ 04:37

  Acceptable appearance accouterment doesn’t all-important accept a artist characterization absorbed to it, it is a advantageous section of accouterment that looks nice.

 17. 17

  women leather sandals rašė,

  2011-09-22 @ 00:19

  My mate suggested I might like this site. He used to be totally right. This submit actually made my day. You can’t believe just how so much time I had spent searching for this info! Thank you!

 18. 18

  crosse rašė,

  2011-10-28 @ 09:10

  My coder is trying to persuade me to move to .net from PHP. I have always disliked the idea because of the expenses. But he’s tryiong none the less. I’ve been using Movable-type on various websites for about a year and am concerned about switching to another platform. I have heard excellent things about blogengine.net. Is there a way I can import all my wordpress posts into it? Any help would be greatly appreciated!

 19. 19

  san diego web design consultant rašė,

  2011-11-04 @ 03:49

  My spouse and I stumbled over here coming from a different web address and thought I might check things out. I like what I see so i am just following you. Look forward to looking at your web page for a second time.

 20. 20

  Best Frijit Friends rašė,

  2011-11-06 @ 11:19

  I’m extremely impressed with your writing skills as well as with the layout on your blog. Is this a paid theme or did you customize it yourself? Anyway keep up the nice quality writing, it is rare to see a nice blog like this one these days..

 21. 21

  married for married rašė,

  2011-11-06 @ 18:13

  Hello, i think that i saw you visited my blog thus i came to “return the favor”.I’m trying to find things to improve my website!I suppose its ok to use a few of your ideas!!

 22. 22

  Herman Cain Bumper Sticker rašė,

  2011-11-21 @ 05:42

  Couldn’t have found a better article for this, I’m impressed.

 23. 23

  Delcie Ortell rašė,

  2011-12-18 @ 02:49

  With havin so much content and articles do you ever run into any problems of plagorism or copyright violation? My website has a lot of unique content I’ve either authored myself or outsourced but it seems a lot of it is popping it up all over the internet without my agreement. Do you know any ways to help stop content from being stolen? I’d genuinely appreciate it.

 24. 24

  check my credit score rašė,

  2012-03-04 @ 08:23

  My partner and I absolutely love your blog and find many of your post’s to be exactly I’m looking for. can you offer guest writers to write content available for you? I wouldn’t mind writing a post or elaborating on many of the subjects you write with regards to here. Again, awesome blog! http://cloudcolumns.com/user.php?login=nilucien&view=history

 25. 25

  car insurance reviews admiral rašė,

  2012-04-03 @ 19:39

  Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates. I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you would have some experience with something like this. Please let me know if you run into anything. I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates.

 26. 26

  car insurance calculator canada rašė,

  2012-04-05 @ 08:51

  Have you ever thought about writing an ebook or guest authoring on other sites? I have a blog centered on the same subjects you discuss and would love to have you share some stories/information. I know my readers would enjoy your work. If you’re even remotely interested, feel free to shoot me an email.

 27. 27

  liberty mutual car insurance reviews rašė,

  2012-04-05 @ 09:49

  Hey there just wanted to give you a brief heads up and let you know a few of the pictures aren’t loading properly. I’m not sure why but I think its a linking issue. I’ve tried it in two different browsers and both show the same results.

 28. 28

  car insurance travelers rest south carolina rašė,

  2012-04-06 @ 10:53

  Hey! Quick question that’s totally off topic. Do you know how to make your site mobile friendly? My weblog looks weird when viewing from my iphone. I’m trying to find a theme or plugin that might be able to correct this issue. If you have any suggestions, please share. Thank you!

 29. 29

  cost of car insurance for teenagers rašė,

  2012-04-06 @ 21:20

  Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make your point. You definitely know what youre talking about, why waste your intelligence on just posting videos to your weblog when you could be giving us something informative to read?

 30. 30

  confused car insurance quotes rašė,

  2012-04-08 @ 13:02

  Hi would you mind letting me know which hosting company you’re using? I’ve loaded your blog in 3 completely different browsers and I must say this blog loads a lot quicker then most. Can you recommend a good internet hosting provider at a reasonable price? Kudos, I appreciate it!

 31. 31

  car insurance california quotes online rašė,

  2012-04-08 @ 15:00

  Today, I went to the beachfront with my children. I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said “You can hear the ocean if you put this to your ear.” She put the shell to her ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her ear. She never wants to go back! LoL I know this is entirely off topic but I had to tell someone!

 32. 32

  bijuterii copii aur rašė,

  2012-04-10 @ 23:46

  Good post but I was wondering if you could write a litte more on this topic? I’d be very thankful if you could elaborate a little bit more. Appreciate it!

 33. 33

  mortgage rates google rašė,

  2012-04-26 @ 03:30

  With havin so much content and articles do you ever run into any problems of plagorism or copyright infringement? My site has a lot of unique content I’ve either written myself or outsourced but it looks like a lot of it is popping it up all over the internet without my authorization. Do you know any solutions to help stop content from being stolen? I’d certainly appreciate it.

 34. 34

  argint online rašė,

  2012-04-29 @ 21:52

  Howdy, i read your blog from time to time and i own a similar one and i was just curious if you get a lot of spam comments? If so how do you stop it, any plugin or anything you can suggest? I get so much lately it’s driving me insane so any support is very much appreciated.

 35. 35

  stock price history rašė,

  2012-05-04 @ 04:25

  Hey! I realize this is somewhat off-topic but I needed to ask. Does running a well-established blog such as yours require a massive amount work? I am completely new to blogging however I do write in my diary daily. I’d like to start a blog so I can share my own experience and thoughts online. Please let me know if you have any ideas or tips for brand new aspiring bloggers. Thankyou!

 36. 36

  aa car insurance rašė,

  2012-05-04 @ 12:20

  Hello there! This is my first visit to your blog! We are a group of volunteers and starting a new project in a community in the same niche. Your blog provided us valuable information to work on. You have done a marvellous job!

 37. 37

  best car insurance rates rašė,

  2012-05-06 @ 22:41

  I know this if off topic but I’m looking into starting my own blog and was wondering what all is required to get setup? I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny? I’m not very web smart so I’m not 100% positive. Any tips or advice would be greatly appreciated. Cheers

 38. 38

  Suwaki rašė,

  2013-06-19 @ 16:23

  Just wanna say that this is handy , Thanks for taking your time to write this.

 39. 39

  film akcji 2010 rašė,

  2013-06-20 @ 16:53

  The National Portico Preteen Copy Bbs she needs to go in exchange to the surgen…he did a terrible occupation by her…the tummy tuck didnt accomplish thus well u can report starting her bellie button and all the mislay skin….

 40. 40

  Patrycja rašė,

  2013-08-03 @ 08:43

  Valuable information. Fortunate me I found your website accidentally, and I’m shocked why this twist of fate didn’t took place in advance! I bookmarked it.

 41. 41

  Loyce Ker rašė,

  2013-08-04 @ 09:18

  Thanks for every other informative web site. The place else may I am getting that type of information written in such a perfect way? I’ve a mission that I’m just now running on, and I have been at the glance out for such info.

Komentarų RSS · TrackBack URI

Tavo komentaras: