BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

DM apie V. Bukovskį ir politinį korektiškumą

Šiandien naršydamas internete atsitiktinai aptikau straipsnį, kuriame rašomos išeivio(o gal labiau tremtinio) iš Rusijos mintys apie politinį korektiškumą. Keista, žmogus atrodo garsus ir žinomas pasaulyje, o aš jo pavardę išgirdau pirmą kartą.

Kažkada bekalbant su drauge pokalbis pakrypo apie vadinamąjį ‘gėjų paradą’ Vilniuje. Savo nuostabai iš tokio protingo žmogaus kaip ji, išgirdau sakinį, panašų į ‘kaip fainai, kad pagaliau ir Lietuvoje kažkas tokio vyksta’. Tą akimirką nesupratau, kas atsitiko, bet užteko 5 minučių ir vos poros pavyzdžių, kad išgirsčiau, jog vistik nieko gero. Žinoma, nieko gero, jau rašiau savo bloge apie tai. Ir ačiū Dievui, Ji buvo pakankamai protinga kad suprastu. Bet kiek pasaulyje yra nepakankamai protingų! Ir išvis debilų! Ką jiem pasakyti, bet batkokia galimybė būti išgirstu yra artima 0? Nieko. Į tokius ir taiko iš vienos pusės Rudomanskis, iš kitos Gražulis su Uoka.

Tas pats ir su garsiaisias(entjau garsiai rėkiančiais) kedofilais. Ten toli gražu ne intelekto giretinėlė susirinkusi. Greičiau ‘minties galiūnų’ elitas, kuris irgi nemato prošvaisčių išgirsti kitą tiesą negu jų ginama. Arba bent jau susimąstyti ir savęs pakalusti ‘gal viskas ne taip?’. Ne, tokios diskusijos su savimi, pripažinkime, ten nėra. Labai patogu.

Kaip Bukovskis sakė, tai ra įrankis, paslėptas po utopinėmis įdėjomis, kuriuo siekiama valdžios, įtakos. Venckienei dar patogau, ar ne? Ir čia net nereikia gilintis, įsijungi tv ir matai: atvažiavo antstolis vykdyti Teismo nutarties, plūgai pastovėjo, palojo, nepraleido, teismo nutarties nebeliko. Kvaila, labai kvaila, bet tokią įtaką mes stebime. Daug blogiau tuo nesistebėti.

Lyčių lygybės institutas

Dar viena nesąmonė. Per žinias išgirdau, kad neturime kuo pasigirti Europai, nes pas mus moterys uždirba gerokai mažiau negu vyrai. Bet man, net nesigilinant į tokius pezėjimus kyla normalus klausimas: Kas yra lygybė? Nes man panašu, kad lygybė turėtų būti apribota suteikiamomis lygiomis galimybėmis(įsidarbinti ir t.t.), o ne lygiais rezultatais. Pavyzdžiu imkime kokius 2007 metus. Statybininkai buvo ta profesija, kuri uždirbo itin daug. Taip, statybose dirba vyrai, bet ar jie dirba dėl to, nes moterys yra diskriminuojamos?

Ne, tiek vyrams, tiek moterims suteikiama vienoda galimybė dirbti. Žinoma, kad moteris nieku gyvu neuždirbs tiek, kiek vyras, nes paprasčiausiai nepakelia tiek plytų, kiek vyras. Čia ir yra tas skirtingas rezultatas, o kartu ir skirtingas atlygis už rezultatą.
Tai ar atlygio skirtumas gali būti tiesiogiai lyginamas su lyčių diskriminacija? aišku, kad negali. Tik kodėl man, suknistam abiturientui tai kažkaip aišku, o valstybei reikia institutų, kad spręstų problemas, kurių nėra?

Prie ko visa tai veda?

Prie kvotų, kiek statybose turi dirbti moterų, kiek į seimą išrinktų homoseksualų ar kiek apskritai homoseksualų turi gyventi Lietuvoje. Aišku, dabar tai atrodo juokinga, bet nuvažiavus į viso ko lyderes Valstijas, norisi surimtėti pamačius, ką ten JAU gali juodaodžiai(ar derėtų vadinti afroamerikiečiais?).Paprastieji mirtingieji to negali.

Nukapokit man rankas, jei aš neteisus.

Patiko (0)

Rodyk draugams

Komentarai (140) »

 1. 1

  fever rašė,

  2010-06-24 @ 22:25

  Lyčių lygybė man atrodo didžiausia nesąmonė pasaulyje. Ir tos moterys, kurios sako, kad gauna mažiau algos, visuomenės dėmesio ar kokio kito velnio nei vyrai yra visiškos vištos ir kalta čia tikrai ne jų lytis, o proto trūkumas. Kas būtų jei vis dėl to įsivyrautų ta taip visų feminisčių trokštama “lyčių lygybė”? Atsirastų daug bobiškų vyrų ir vyriškų moterų ir pasaulis taptų žymiai gražesnis? Aplamai, skirtingos lytis ir traukia viena kitą savo skirtumais ir jos niekada netaps vienodomis. Ir tai, jog lyčių lygybės nėra ir nebus nereiškia, kad ten kur netinka ženklas lygu turi būti daugiau ar mažiau.

 2. 2

  dienamiegok rašė,

  2010-06-26 @ 00:29

  o Tu nepastebėjai kad tai JAU vyksta? Soliariuminiai berniukai ir apskritai tokios bliaunančios mergytės kaip Patisonas(taip, žinau, kad su klaida parašiau). O visos tos dabar madingos femme fatale juk irgi apverktinai nevykęs vyriškumo kopijavimas.

  Taip, tai yra labai labai blogai.

 3. 3

  nuoddinga rašė,

  2010-06-26 @ 10:51

  “Soliariuminiai berniukai ir apskritai tokios bliaunančios mergytės kaip Patisonas(taip, žinau, kad su klaida parašiau). O visos tos dabar madingos femme fatale juk irgi apverktinai nevykęs vyriškumo kopijavimas.” o tai cia kas tavo nuomone? ne cia tikrai nei laso diskriminacijos! as dar nesupratau moteris tu ar vyras.Cia kas kova uz moteru teise dirbti statybose?ok,tebunie jei tu moteris eik,pabandyk,sekmes siekiant tikslo.Bet del vieno tu klysti. Kiekvienas gyvena taip kaip nori ir prasimusa siame supistame gyvenime pats. Jei moters svajone-stadybos,ji ten ir prasimus.Vyrai kurie norejo jau prasimuse i moteru kaili,soliariuminiai? ok,kas tau juose trukdo,neziurek, nusisuk,tai ju gyvenimo budas. Kiekviekas kuria savo gyvenima,o tokie kaip tu ir yra vadinami diskriminantais.Kad vyras verkia cia tau yra “bliaunanti mergyte”?O kas sake kad tik moterims galima bliaut? Taip as pazystu vaikinu kurie man ant peties issiverke ir kas nutiko, pasaulis juk nesugriuvo!Siais laikais visi stereotipai yra griaunami,o tu gyveni praeitimi,kai gyvenimas turejo taisykles!Cia jau ne pasaulis kaltas o tavo kvaili nusistatymai pries ji.Nes ne pasaulis turi prie MUSU taikytis,o mes prie jo.
  (pakomentavau komentara ir kai kuriuos tavo pastebejimus apie statyba)

 4. 4

  dienamiegok rašė,

  2010-06-26 @ 12:57

  Aš jis :)

  O diskriminantas yra matematikos terminas, aš tikriausiai diskriminuotojas.

  Statybos buvo tik suknistas pavyzdys, netgi parašyta: ‘pavyzdžiui’. Bėda čia yra tai, kad Tu skaitai tai ką aš parašiau, bet perskaitai ką pati nori perskaityti. Dar didesnė bėda yra mano įsitikinimus laikyti kvailais :)
  jau nekalbant apie ‘mes turim taikytis prie pasaulio’. Kas čia per nesąmonė? Aš, žinoma atebiu tokį reiškinį. Kaip tik vakar milijonai bliovė dėl em jot metinių. Dar didesnis skaičius žmonių pasaulyje rūko. Tai yra pasaulis? Man dabar taikytis prie pasaulio, eiti klausyti popsą ir rūkyti? O gal paliūdėti dėl žmogaus, visiškai nesusijusio su manimi mirties? Na, ačiū ne. Man labiau Afrikos vaikučių gaila;] Su tokia nuomone tu turbūt ir komunizmą būtum stačiusi, ar ne? Tokie prisitaikėliai apskritai yra gyvenimo menkystos, nepastebėjai? Ot smagu.
  Tęsiant apie Tavo komentarą. sakydamas ‘bliaunančios mergytės kaip Patisonas’ turėjau galvoj inkščiančius gležnučius vaikinus, kurių nė neapsiverčia liežuvis taip vadinti. Kažkokie madingi jie šiais laikais. Nė nemaniau kad vyrai negali verkti, patikėk manimi. Pats puikiai žinau.

  Ir paskutinis klausimas: prieš pezėdama čia bent jau perskaitei straipsnį, kurio nuoroda yra aukščiau?

  Galų gale, jei tau susišvietė, kad čia kova už moterų teises dirbti statybose, tai Tu žiūrėdama į tekstą matai bybį, ne daugiau :) Ai, nu arba tau trylika, ir tavo pareiga visiem prieštarauti ir apsimesti viską žinančia.

 5. 5

  nuoddinga rašė,

  2010-06-26 @ 14:45

  waje atsiprasau dinkriminuotojau :D
  matematika man visada sekesi nekaip;DD

  Bl nejaugi tu toks debilas? as ar ne aiskiai pasakiau kad kiekviemas kuria savo gyvenima,bet tai kad tu kisiesi tarkim i geju santykius,toks jau yra pasaulis,nuo tavo isikisimo jie netaps kitokie,taigi tu privalai taikytiis prie ju.
  Apie statybas-nejaugi tau nedaeina kad kartais del to del ko kovoji yra visiskai du nesusije tarpusavy dalykai?
  O dieve ‘inksciantys glezni vaikinai’ butent pats pasakei jie yra madingi siais laikais.Ir prie to tu irgi privalai prisitaikyt.
  Gali but,bybys siais laikais irgi gana madinga tema ;D
  Deja tavo straipsnyje matau maza(kitaip tariant siauru sio pasaulio matyma),susiraukslejusi nuo pasenusiu paziuru,ir negalinti atsistot(nes auksciau savo bambos nematai) bybi ;]
  Taip nudziuginsiu man siais metais sukaks tik 9-eri.Sitas kvailas komentaras apie metus jau yra pasenes,sugalvok kazka naujo.Nemanau kad trylikamete gincitusi su vaikinu,jai tuo laikotarpiu labiau rupetu tau patikt ;D
  beje as ir nekomentavau viso straipsnio,nes toki suda mali,kad net skaityt bloga darosi.

 6. 6

  nuoddinga rašė,

  2010-06-26 @ 14:47

  P.S. atsiprasau uz klaidas :D

 7. 7

  dienamiegok rašė,

  2010-06-26 @ 17:18

  :DD

 8. 8

  sandra rašė,

  2010-06-30 @ 22:37

  buvo smagu skaityti , ipac komentarus :D tava tik tiek :D

 9. 9

  ALGdas rašė,

  2010-07-11 @ 12:03

  Ką parašei, viskas teisinga. O kad keliama Lietuvoje homoseksualų problema, tai man pigiai juokinga. kiekvienas lygiateisiai gyvename savo gyvenimą, ir kam kištis, kur visai nereikia. O demonstruoti išvis nereikia.

 10. 10

  Hmz rašė,

  2010-08-15 @ 12:10

  “O kad keliama Lietuvoje homoseksualų problema, tai man pigiai juokinga. kiekvienas lygiateisiai gyvename savo gyvenimą, ir kam kištis, kur visai nereikia.”

  Pagal Lietuvos įstatymus homoseksualūs žmonės nėra lygiateisiai. Didžioji nelygybės dalis atsiranda dėl to, kad jiems neleidžiama įforminti santuokos arba partnerystės, tad:
  - jų paveldimas iš sugyventinio turtas apmokestinamas. Pvz, pensininkas, paveldėjęs butą, kuriame jie gyveno, bus priverstas jį parduoti, kad susimokėtų mokesčius
  - gėjus, gaudamas iš sugyventinio dovanų daugiau kaip 8000 Lt kainuojantį turtą, moka mokesčius. Dovanos, gautos iš sutuoktinio (-ės) neapmokestinamos.
  - sutuoktinis, tapęs našliu, gali gauti našlio pensiją. Gėjai tokios galimybės neturi.
  - sutuoktinis, žuvus jo sutuoktiniui, gali paduoti civilinį ieškinį dėl žalos atlyginimo. Gėjus, žuvus jo sugyventiniui, tokios galimybės neturi.
  - sutuoktiniui duodama atostogų arba sutrumpinamas darbo laikas, jei jis slaugo savo sutuoktinį. Gėjai neturi tokios galimybės.
  - sutuoktinių įsigyjamas turtas valstybės yra pripažįstamas bendru turtu; gėjų poros įsigyjamas turtas valstybės laikomas įsigijusiojo turtu - tai sukelia problemų skyrybų metu.
  - sutuoktiniai gali dirbti pagal vieno iš jų individualaus darbo liudijimą. Gėjai turi išsiimti atskirus liudijimus, reiškia, mokėti dvigubai daugiau mokesčių.

  “O demonstruoti išvis nereikia.”

  Kiekvienas pilietis turi moralinę pareigą kovoti su neteisybe ir nelygybe. Demonstracijos neretai yra vienintelis būdas tokiai kovai.

 11. 11

  dienamiegok rašė,

  2010-08-15 @ 13:15

  hmz,

  Tradicinė šeima kuria valstybę, dėl to į ją investuoti(kad ir Tavo paminėtomis ‘privilegijomis’) apsimoka, o ir nėra kito pasirinkimo. Netradicinė šeima valstybės nekuria, besikrušdami jie vaikučių neprisidarys, kurie ateityje mokės mokesčius. Todėl į juos investuoti nėra pagrindo.

  Neteisybė būtų, jei vienais valstybė rūpintųsi dėl kažko, o kitais dėl nieko ;]

 12. 12

  Hmz rašė,

  2010-08-15 @ 20:42

  Dienamiegok,

  visų pirma, valstybę kuria ne kažin kokia abstrakti “šeima”, o piliečių visuma.

  Antra - nuo to, ar bus įteisintos homoseksualių žmonių partnerystės, ar ne, demografijai nėra didelio skirtumo; nesant partnerysčių homoseksualiems žmonėms bus apsunkintas kasdienis gyvenimas ir tiek. Jei sudarysi homoseksualiems žmonėms geresnes sąlygas gyventi su priešingos lyties asmenimis, tai realybėje tu su savo “investicija į šeimą” tik skatinsi šeimų parodijų atsiradimą. Spaudoje kartas nuo karto galima paskaityti apie tokių šeimų tragedijas - galbūt jos paskatins tave galvoti apie realias šeimas, o ne apie abstrakčią “Šeimą”.

  Trečia - kodėl aukščiau minėtas privilegijas turi ir bevaikės šeimos, pavyzdžiui, Adamkų šeima? Jei jau tau iš tiesų taip rūpi populiacijos prieaugis, įstatymai turi teikti privilegijas tik vaikų turinčioms šeimoms.

  Ketvirta, tu taip ir nepaneigei, kad egzistuoja homoseksualių žmonių teisinė nelygybė - tu tiesiog bandai ją pateisinti, kaip neva reikalingą aukštesniems tikslams - “Valstybei”, “nacijai” ar pan. Man, pavyzdžiui, pritrūktų įžūlumo tuo pat metu aiškinti, kad batono krautuvėje nevogiau ir kad jį suvalgiau būdamas alkanas.

 13. 13

  dienamiegok rašė,

  2010-08-16 @ 10:48

  Kad jau pradedam svaisčiotis asmeniškumais, mūsų pokalbis baigiasi ;]

  geros dienos

 14. 14

  dienamiegok rašė,

  2010-08-16 @ 11:01

  Beje, šeimą, kaip vyro ir moters sąjungą, reglamentuoja konstitucija. Nedrįstu abejoti jos teisingumu.

 15. 15

  Hmz rašė,

  2010-08-17 @ 09:47

  Viskas aišku - kai pasibaigė argumentai, puolei ieškoti mano postuose neva esančių asmeniškumų.

  Dėl Konstitucijos: visų pirma, Konstitucija nereglamentuoja šeimos, kaip vyro ir moters sąjungos. Joje yra viso labo dvi eilutės šia tema:
  “Valstybė saugo ir globoja šeimą, motinystę, tėvystę ir vaikystę.
  Santuoka sudaroma laisvu vyro ir moters sutarimu.”
  Atkreipiu tavo dėmesį, kad antrojoje eilutėje kalbama ne apie šeimą, o apie santuoką.

  Antra, Konstitucija nėra kažkoks iš dangaus nuleistas raštas, kuriuo negalima abejoti. Ją sukūrė žmonės, atsižvelgdami į to meto realijas, veikiami to meto požiūrių ir pan. Įstatymai turi tarnauti žmonių interesams, o ne žmonės - įstatymams. Pavyzdžiui, Tarybų Sąjungoje buvo leidžiama veikti vienintelei partijai - komunistų. Tai buvo įtvirtinta TSRS Konstitucijos 6-ajame straipsnyje, kur buvo juodu ant balto parašyta, kad “Vadovaujanti ir valdanti tarybinės visuomenės jėga yra komunistų partija. Ji yra politinės sistemos bei visuomeninių organizacijų branduolys “. Kokiam nors disidentui, raginančiam sukurti daugpartinę sistemą, tavo stiliuje buvo galima atšauti: “Vienpartinę sistemą reglamentuoja konstitucija. Nedrįstu abejoti jos teisingumu.”

 16. 16

  dienamiegok rašė,

  2010-08-17 @ 10:45

  Jeigu viskas aišku - galėjot visą mūsų pokalbį išsiburti. Geros dienos ;]

 17. 17

  Negaliu nepasidalinti: Kogitofobija. rašė,

  2011-02-01 @ 19:57

  [...] ta pačia proga galim prisiminti mano jau aprašytą bet čia labai tinkantį V. Bukovskio [...]

 18. 18

  Virgin Indian Remy Hair Extensions Weave rašė,

  2011-06-13 @ 05:06

  Great blog here! Also your site loads up fast! What web host are you using? Can I get your affiliate link to your host? I wish my website loaded up as quickly as yours lol

 19. 19

  mobile kitchen trailer rašė,

  2011-06-20 @ 18:12

  I remember I saw something similar to this a while back. Pretty good stuff nonetheless

 20. 20

  i need money rašė,

  2011-06-22 @ 19:31

  I just recognized the following and after this I inquire everybody, am We on your own who’s realized that the particular feed feature is actually broke

 21. 21

  fax2email rašė,

  2011-06-23 @ 20:54

  Hands down, Apple’s app store wins by a mile. It’s a huge selection of all sorts of apps vs a rather sad selection of a handful for Zune. Microsoft has plans, especially in the realm of games, but I’m not sure I’d want to bet on the future if this aspect is important to you. The iPod is a much better choice in that case.

 22. 22

  transformers game rašė,

  2011-06-25 @ 11:43

  Thank a lot good post!

 23. 23

  car hire corfu rašė,

  2011-06-26 @ 00:50

  After reading this I think is quite informative , i appreciate you taking the time and effort to write this posts.

 24. 24

  MP3VA reviews rašė,

  2011-06-26 @ 19:16

  A thoughtful opinion and ideas I will use on my website. You’ve obviously spent a lot of time on this. Congratulations!

 25. 25

  Norman Keena rašė,

  2011-06-26 @ 20:18

  You really make it seem so simple with your presentation but I discover this topic to be really something that I think I would never understand. It seems too complicated and incredibly broad for me. I am looking forward for your next post, I will certainly try to get the hang up of it!

 26. 26

  london branding agency rašė,

  2011-06-29 @ 01:58

  Come on guys, let’s keep it clean. This is a good blog. Good info mate.

 27. 27

  Estate Agents In Notting Hill rašė,

  2011-06-29 @ 17:28

  If you need a thing achieved right, do it yourself.

 28. 28

  mount phone rašė,

  2011-07-06 @ 00:27

  Hello, i feel that i saw you visited my blog thus i came to “return the favor”.I am trying to to find issues to enhance my website!I suppose its adequate to use some of your concepts!!

 29. 29

  rent a car corfu rašė,

  2011-07-06 @ 22:18

  Once again I find myself spending way to much time on reading and commenting onquality blogs .

 30. 30

  Hedy Rell rašė,

  2011-07-08 @ 05:53

  I am very happy to read this. This is the kind of manual that needs to be given and not the random misinformation that is at the other blogs. Appreciate your sharing this greatest doc.

 31. 31

  elvis rašė,

  2011-07-10 @ 13:13

  Your blog is very useful. Thank you so much for providing plenty of useful content. I have bookmark your blog site and will be without doubt coming back. Once again, I appreciate all your work and also comeing here to communicate with me.

 32. 32

  Alegro.pl rašė,

  2011-07-11 @ 00:42

  you have a great weblog right here! would you wish to make some invite posts on my blog?

 33. 33

  Darren Abelar rašė,

  2011-07-12 @ 12:38

  It’s hard to find knowledgeable people on this topic, but you sound like you know what you’re talking about! Thanks

 34. 34

  Basil Juhl rašė,

  2011-07-12 @ 17:25

  I discovered your blog site on google and check a few of your early posts. Continue to keep up the very good operate. I just additional up your RSS feed to my MSN News Reader. Seeking forward to reading more from you later on!…

 35. 35

  Kenia Rolan rašė,

  2011-07-13 @ 14:11

  hello!,I like your writing so much! share we communicate more about your post on AOL? I need a specialist on this area to solve my problem. Maybe that’s you! Looking forward to see you.

 36. 36

  massage las vegas rašė,

  2011-07-13 @ 22:33

  Haha, I honestly liked your site, it’s always with my bookmarks. I reckon my site you might as it too.

 37. 37

  landscaping Wilmington rašė,

  2011-07-14 @ 05:28

  No matter what your trying to get to, they still sell more stuff to us, and quite a bit more I might add, than all the other nations combined. So it is our buying from them that drives them, not what Spain, Germany and France buy.

 38. 38

  Vernia Blewett rašė,

  2011-07-18 @ 21:44

  Ok guys, Cant wait for season 8. Have to have Brookes wedding and Haley being pregnant and having the baby!! I am sooo tired of hearing how OTH sucks, and ALREADY how season 8 sounds like it is going to suck! Seriously, do you think they are going to tell you know exactly what is going to happen next season? If its that bad for you DONT WATCH IT!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 39. 39

  nike runners america rašė,

  2011-07-19 @ 06:38

  I believe this really is fascinating and don’t observe submitted frequently. This really is excellent info.

 40. 40

  docteur dre casque rašė,

  2011-07-19 @ 19:32

  Might I simply say nice to read a comfort to search out somebody who actually knows what they are sharing on the web. You actually recognize how to take an issue to light and allow it to very important. Even more people require to study it and comprehend this particular side of the story. I cannot believe you’re not very popular as you clearly have the gift.

 41. 41

  mp3boo rašė,

  2011-10-31 @ 00:23

  Sweet blog! I found it while browsing on Yahoo News. Do you have any suggestions on how to get listed in Yahoo News? I’ve been trying for a while but I never seem to get there! Cheers

 42. 42

  Fabian Schaumburg rašė,

  2011-12-18 @ 02:25

  Hey! This is my first visit to your blog! We are a group of volunteers and starting a new initiative in a community in the same niche. Your blog provided us useful information to work on. You have done a wonderful job!

 43. 43

  Imogene Hartle rašė,

  2011-12-19 @ 01:23

  Hello! I just would like to give a huge thumbs up for the good information you may have here on this post. I is going to be coming back to your weblog for additional soon. http://www.quechup.com/blog/entry/view/id/557424

 44. 44

  Issac Janiszewski rašė,

  2012-01-02 @ 07:17

  dang, this is a very good post. I recall stumbling about something similar to this once, this is very good writeup.

 45. 45

  Floy Dyar rašė,

  2012-01-02 @ 07:52

  Yahoo lead me to this site and thankfully the 4th website was what I was trying to find

 46. 46

  cheap mont blanc pens uk rašė,

  2012-01-07 @ 13:22

  Oh my goodness! an incredible article dude. Thanks Nevertheless I am experiencing problem with ur rss . Don’t know why Unable to subscribe to it. Is there anybody getting equivalent rss problem? Anyone who knows kindly respond. Thnkx

 47. 47

  ghd christchurch rašė,

  2012-01-11 @ 00:10

  Spot on for this write-up, I seriously believe this page demands much more consideration. I’ll probably be again to study much more, thanks for the knowledge.

 48. 48

  supra footwear australia rašė,

  2012-01-18 @ 14:52

  I ACTUALLY appeared to be very pleased to discover this particular web-site.I desired to thank you for your precious time for this excellent learn!! I ACTUALLY positively loving any little bit of this and I’ve got you saved as a favorite to see latest stuff you text.

 49. 49

  nike free run australia rašė,

  2012-01-20 @ 09:33

  you’ve a good blogs here! if you’d like to make a number of invite posts on my blog?

 50. 50

  ghd nz sale rašė,

  2012-01-23 @ 09:59

  It’s arduous to find knowledgeable people on this topic, but you sound like you understand what you’re talking about! Thanks

 51. 51

  monster beats rašė,

  2012-01-23 @ 10:16

  This actually answered my downside, thank you!

 52. 52

  beats by dre australia cheap rašė,

  2012-01-31 @ 12:24

  This website can be a walk-by means of for all of the info you wanted about this and didn’t know who to ask. Glimpse here, and also you’ll undoubtedly uncover it.

 53. 53

  compare car insurance quotes rašė,

  2012-02-28 @ 18:17

  Good day I am so thrilled I found your site, I really found you by error, while I was searching on Askjeeve for something else, Nonetheless I am here now and would just like to say thank you for a incredible post and a all round enjoyable blog (I also love the theme/design), I donít have time to browse it all at the minute but I have bookmarked it and also added in your RSS feeds, so when I have time I will be back to read much more, Please do keep up the great job. http://piki.host56.com/user.php?login=mahoyt&view=history

 54. 54

  payday lenders rašė,

  2012-03-06 @ 10:52

  It’s a shame you don’t have a donate button! I’d certainly donate to this superb blog! I guess for now i’ll settle for bookmarking and adding your RSS feed to my Google account. I look forward to new updates and will talk about this website with my Facebook group. Chat soon!

 55. 55

  car insurance for teenagers driving rašė,

  2012-04-05 @ 09:42

  Currently it appears like BlogEngine is the best blogging platform available right now. (from what I’ve read) Is that what you’re using on your blog?

 56. 56

  aaa car insurance california rašė,

  2012-04-06 @ 01:36

  Hey! Quick question that’s totally off topic. Do you know how to make your site mobile friendly? My blog looks weird when browsing from my iphone. I’m trying to find a theme or plugin that might be able to correct this problem. If you have any suggestions, please share. Many thanks!

 57. 57

  florida car insurance companies rašė,

  2012-04-06 @ 04:23

  Please let me know if you’re looking for a article writer for your blog. You have some really good posts and I believe I would be a good asset. If you ever want to take some of the load off, I’d really like to write some articles for your blog in exchange for a link back to mine. Please send me an e-mail if interested. Cheers!

 58. 58

  cheaper car insurance for women rašė,

  2012-04-06 @ 19:02

  Very good blog! Do you have any recommendations for aspiring writers? I’m planning to start my own blog soon but I’m a little lost on everything. Would you advise starting with a free platform like Wordpress or go for a paid option? There are so many options out there that I’m totally overwhelmed .. Any recommendations? Many thanks!

 59. 59

  bijuterii din argint deosebite rašė,

  2012-04-19 @ 19:06

  Yesterday, while I was at work, my sister stole my apple ipad and tested to see if it can survive a 40 foot drop, just so she can be a youtube sensation. My apple ipad is now broken and she has 83 views. I know this is completely off topic but I had to share it with someone!

 60. 60

  mortgage products rašė,

  2012-04-26 @ 03:39

  Hello, i read your blog from time to time and i own a similar one and i was just curious if you get a lot of spam remarks? If so how do you stop it, any plugin or anything you can advise? I get so much lately it’s driving me insane so any support is very much appreciated.

 61. 61

  home loans rates rašė,

  2012-04-27 @ 02:05

  Please let me know if you’re looking for a article author for your site. You have some really good articles and I believe I would be a good asset. If you ever want to take some of the load off, I’d love to write some articles for your blog in exchange for a link back to mine. Please send me an e-mail if interested. Thanks!

 62. 62

  margele accesorii bijuterii rašė,

  2012-04-29 @ 21:58

  Hi would you mind stating which blog platform you’re using? I’m looking to start my own blog in the near future but I’m having a difficult time deciding between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal. The reason I ask is because your layout seems different then most blogs and I’m looking for something completely unique. P.S Sorry for getting off-topic but I had to ask!

 63. 63

  get credit score free rašė,

  2012-05-02 @ 19:32

  Do you mind if I quote a couple of your posts as long as I provide credit and sources back to your site? My blog site is in the very same area of interest as yours and my users would definitely benefit from a lot of the information you provide here. Please let me know if this ok with you. Thanks a lot!

 64. 64

  unfair dimissal rašė,

  2012-05-04 @ 19:38

  Greetings! This is my first visit to your blog! We are a group of volunteers and starting a new project in a community in the same niche. Your blog provided us useful information to work on. You have done a wonderful job!

 65. 65

  car insurance estimates rašė,

  2012-05-16 @ 14:02

  Hi! This is kind of off topic but I need some help from an established blog. Is it very difficult to set up your own blog? I’m not very techincal but I can figure things out pretty fast. I’m thinking about setting up my own but I’m not sure where to start. Do you have any tips or suggestions? Thanks

 66. 66

  progressive car insurance rates rašė,

  2012-05-16 @ 22:10

  I don’t know whether it’s just me or if perhaps everyone else encountering problems with your website. It appears as if some of the written text within your posts are running off the screen. Can somebody else please provide feedback and let me know if this is happening to them too? This could be a issue with my browser because I’ve had this happen before. Thank you

 67. 67

  firme bijuterii aur rašė,

  2012-05-17 @ 17:51

  Howdy! Quick question that’s totally off topic. Do you know how to make your site mobile friendly? My website looks weird when browsing from my iphone 4. I’m trying to find a theme or plugin that might be able to fix this issue. If you have any recommendations, please share. Many thanks!

 68. 68

  Andrzej rašė,

  2012-06-15 @ 13:18

  hello!,I really like your writing so much! share we be in contact extra about your post on AOL? I require an expert on this space to solve my problem. Maybe that is you! Looking ahead to see you.

 69. 69

  how long does it take to get emt training rašė,

  2013-07-24 @ 16:12

  out of your busy schedule you still find time to reply to all the comments on your site.

 70. 70

  password reset tool rašė,

  2013-07-25 @ 12:34

  I loved as much as you will receive carried out right here. The sketch is tasteful, your authored subject matter stylish. nonetheless, you command get got an impatience over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come more formerly again since exactly the same nearly very often inside case you shield this hike.

 71. 71

  beat maker program rašė,

  2013-07-26 @ 05:19

  You really make it appear really easy along with your presentation but I to find this matter to be really one thing which I think I’d never understand. It kind of feels too complicated and very wide for me. I am taking a look forward to your next publish, I¡¦ll attempt to get the cling of it!

 72. 72

  viagra rašė,

  2013-07-30 @ 10:23

  Not so negative. Interesting things right here

 73. 73

  m88 rašė,

  2013-07-30 @ 22:57

  I was suggested this website by my cousin. I’m not sure whether this post is written by him as nobody else know such detailed about my difficulty. You are amazing! Thanks!

 74. 74

  viagra rašė,

  2013-08-01 @ 10:46

  viagra without prescription! Overnight shiping! Click here now and get discount!

 75. 75

  m88 rašė,

  2013-08-02 @ 00:26

  Somebody essentially assist to make severely articles I would state. That is the first time I frequented your website page and thus far? I amazed with the analysis you made to create this actual put up extraordinary. Wonderful activity!

 76. 76

  gclub rašė,

  2013-08-03 @ 08:21

  Today, I went to the beach with my kids. I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said “You can hear the ocean if you put this to your ear.” She placed the shell to her ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her ear. She never wants to go back! LoL I know this is totally off topic but I had to tell someone!

 77. 77

  neubau rašė,

  2013-08-04 @ 06:16

  Sie haben die Wahl zwischen schlüsselfertig bauen oder Hausbau mit Eigenleistungen.

 78. 78

  m88 rašė,

  2013-08-04 @ 19:14

  Hey, buddy, I’ve not discovered the best way to subscribe

 79. 79

  viagra rašė,

  2013-08-04 @ 19:22

  I must express appreciation to the writer just for rescuing me from such a instance. Because of looking through the world-wide-web and seeing advice that were not pleasant, I thought my entire life was gone. Existing minus the strategies to the issues you have fixed by way of your main review is a serious case, and the kind which may have in a wrong way damaged my career if I hadn’t discovered your web site. Your main mastery and kindness in controlling all the things was tremendous. I don’t know what I would’ve done if I had not discovered such a step like this. I can at this moment relish my future. Thank you very much for the professional and result oriented guide. I will not hesitate to suggest your web blog to any individual who requires tips about this area.

 80. 80

  m88 rašė,

  2013-08-05 @ 02:54

  I have been surfing online greater than 3 hours today, yet I never discovered any interesting article like yours. Itกฆs pretty worth sufficient for me. In my opinion, if all web owners and bloggers made just right content material as you did, the web shall be much more helpful than ever before.

 81. 81

  viagra rašė,

  2013-08-05 @ 06:58

  One more important component is that if you are an older person, travel insurance for pensioners is something you need to really take into consideration. The more aged you are, a lot more at risk you might be for getting something negative happen to you while in most foreign countries. If you are never covered by some comprehensive insurance policies, you could have a few serious difficulties. Thanks for discussing your advice on this blog site.

 82. 82

  m88 rašė,

  2013-08-06 @ 11:46

  My partner and I stumbled over here various web site and believed I ought to verify factors out.

 83. 83

  m88 rašė,

  2013-08-07 @ 01:05

  I like the valuable info you provide in your articles. I will bookmark your weblog and check again here regularly. I’m quite sure I will learn many new stuff right here! Good luck for the next!

 84. 84

  m88 rašė,

  2013-08-08 @ 13:33

  viagra without prescription! Overnight shiping! Click here now and get discount!

 85. 85

  m88 rašė,

  2013-08-10 @ 20:40

  I’ve been absent for a while, but now I remember why I used to love this website. Thank you, I will try and check back more often. How frequently you update your web site?

 86. 86

  m88 rašė,

  2013-08-12 @ 01:51

  Fantastic website. Lots of helpful info here. I am sending it to a few friends ans also sharing in delicious. And obviously, thanks to your effort!

 87. 87

  m88 rašė,

  2013-08-12 @ 17:44

  Of course, what a fantastic blog and revealing posts, I surely will bookmark your blog.Best Regards!

 88. 88

  m88 rašė,

  2013-08-12 @ 20:12

  I have been exploring for a little for any high quality articles or blog posts on this sort of space . Exploring in Yahoo I ultimately stumbled upon this website. Reading this information So i am happy to convey that I’ve an incredibly excellent uncanny feeling I discovered exactly what I needed. I such a lot no doubt will make certain to don¡¦t omit this website and give it a glance regularly.

 89. 89

  gclub rašė,

  2013-08-13 @ 07:34

  Hello my friend! I want to say that this article is amazing, nice written and include almost all significant infos. I would like to see more posts like this.

 90. 90

  m88 rašė,

  2013-08-13 @ 10:25

  Wonderful beat ! I would like to apprentice while you amend your site, how could i subscribe for a blog web site? The account aided me a acceptable deal. I had been tiny bit acquainted of this your broadcast provided bright clear idea

 91. 91

  m88 rašė,

  2013-08-14 @ 07:13

  I really appreciate this post. I have been looking all over for this! Thank goodness I found it on Bing. You have made my day! Thx again

 92. 92

  m88 rašė,

  2013-08-14 @ 11:01

  r u confident which is true?

 93. 93

  m88 rašė,

  2013-08-15 @ 04:48

  I am looking for a proficient writer, lengthy time in this location. Superb article!

 94. 94

  m88 rašė,

  2013-08-15 @ 08:33

  i can consent using the article

 95. 95

  gclub rašė,

  2013-08-15 @ 16:02

  I was recommended this web site by my cousin. I am not sure whether this post is written by him as nobody else know such detailed about my trouble. You’re wonderful! Thanks!

 96. 96

  m88 rašė,

  2013-08-15 @ 19:05

  Hello. excellent job. I did not imagine this. This is a remarkable story. Thanks!

 97. 97

  m88 rašė,

  2013-08-16 @ 09:31

  Hi, i think that i saw you visited my site so i came to “return the favor”.I am trying to find things to enhance my site!I suppose its ok to use a few of your ideas!!

 98. 98

  gclub rašė,

  2013-08-16 @ 16:07

  Understand to write himself, the article from yet another supply

 99. 99

  m88 rašė,

  2013-08-16 @ 20:28

  Hi there! This is my first comment here so I just wanted to give a quick shout out and tell you I genuinely enjoy reading your posts. Can you recommend any other blogs/websites/forums that go over the same subjects? Thanks!

 100. 100

  m88 rašė,

  2013-08-17 @ 02:43

  r u confident that is certainly correct?

 101. 101

  Promotion Job rašė,

  2013-08-17 @ 11:59

  Du bist Student oder Promoter und suchst einen Job in deiner näheren Umgebung? Dann registriere Dich, und nutze komplett kostenlos die Funktionen von World4Promoter, um deine Fähigkeiten und Talente an Agenturen zur vermitteln. Erstelle deine eigene personalisierte Sedcard und nutze sie für World4Promoter, oder auch ausserhalb dieser Webseite. Profitiere vom Wissen anderer und tausche im Forum Erfahrungen mit anderen Promotoren oder Agenturen aus.

 102. 102

  m88 rašė,

  2013-08-17 @ 18:13

  This is specifically what I used to be looking for, thank you

 103. 103

  gclub rašė,

  2013-08-18 @ 13:11

  Thanks for your work. Article assisted me a good deal

 104. 104

  m88 rašė,

  2013-08-21 @ 08:05

  This is really interesting, You are a very skilled blogger. I’ve joined your feed and look forward to seeking more of your magnificent post. Also, I’ve shared your website in my social networks!

 105. 105

  m88 rašė,

  2013-08-22 @ 03:59

  I have been examinating out a few of your stories and i must say pretty nice stuff. I will make sure to bookmark your site.

 106. 106

  m88 rašė,

  2013-08-22 @ 18:04

  Excellent blog here! Also your website quite a bit up fast! What host are you the usage of? Can I am getting your associate link to your host? I wish my web site loaded up as quickly as yours lol

 107. 107

  m88 rašė,

  2013-08-22 @ 23:50

  I loved as much as you’ll receive carried out right here. The sketch is attractive, your authored subject matter stylish. nonetheless, you command get bought an edginess over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come more formerly again since exactly the same nearly a lot often inside case you shield this hike.

 108. 108

  sbobet rašė,

  2013-08-23 @ 02:50

  viagra without prescription! Overnight shiping! Click here now and get discount!

 109. 109

  m88 rašė,

  2013-08-23 @ 16:11

  Wow! This could be one particular of the most beneficial blogs We have ever arrive across on this subject. Basically Magnificent. I’m also an expert in this topic therefore I can understand your effort.

 110. 110

  m88 rašė,

  2013-08-24 @ 04:59

  You made various good points there. I did a search on the matter and found nearly all folks will go along with with your blog.

 111. 111

  m88 rašė,

  2013-08-24 @ 06:35

  As a Newbie, I am permanently exploring online for articles that can benefit me. Thank you

 112. 112

  m88 rašė,

  2013-08-24 @ 08:57

  Do you have a spam problem on this site; I also am a blogger, and I was wondering your situation; we have created some nice procedures and we are looking to swap strategies with other folks, why not shoot me an email if interested.

 113. 113

  homepage erstellen rašė,

  2013-08-25 @ 23:08

  Webspace von der HN.VC Media Group unterscheidet sich stark von Webspace bei anderen Hostern. Die Vielzahl an Features und die individuellen Möglichkeiten werden Sie überraschen. Der persönliche Support per eMail und Ticket-System ist immer für Sie da und gibt auch gern Tipps, die bei anderen Hostern nicht supportet werden!

 114. 114

  m88 rašė,

  2013-08-26 @ 01:05

  I have realized that of all sorts of insurance, medical care insurance is the most questionable because of the conflict between the insurance cover company’s necessity to remain making money and the client’s need to have insurance plan. Insurance companies’ commissions on wellness plans have become low, therefore some corporations struggle to gain profits. Thanks for the thoughts you share through this site.

 115. 115

  m88 rašė,

  2013-08-26 @ 14:44

  Oh my goodness! Awesome article dude! Thank you, However I am experiencing troubles with your RSS. I don’t know why I am unable to join it. Is there anybody getting identical RSS problems? Anybody who knows the answer can you kindly respond? Thanx!!

 116. 116

  m88 rašė,

  2013-08-28 @ 02:50

  Discover to create himself, the write-up from an additional source

 117. 117

  m88 rašė,

  2013-08-29 @ 13:50

  I was just seeking this information for some time. After 6 hours of continuous Googleing, at last I got it in your web site. I wonder what is the lack of Google strategy that don’t rank this type of informative websites in top of the list. Usually the top sites are full of garbage.

 118. 118

  m88 rašė,

  2013-08-29 @ 23:44

  You actually make it seem so easy with your presentation but I find this topic to be actually something which I think I would never understand. It seems too complicated and extremely broad for me. I am looking forward for your next post, I will try to get the hang of it!

 119. 119

  gclub rašė,

  2013-08-30 @ 04:18

  I simply wanted to post a simple comment to be able to appreciate you for all the amazing strategies you are posting on this website. My time consuming internet investigation has at the end of the day been paid with extremely good ideas to write about with my visitors. I ‘d say that many of us site visitors actually are definitely blessed to be in a decent site with so many awesome people with very helpful secrets. I feel truly privileged to have used your web site and look forward to so many more brilliant minutes reading here. Thanks once again for all the details.

 120. 120

  m88 rašė,

  2013-08-31 @ 03:12

  You really make it appear really easy with your presentation however I to find this matter to be really something that I think I would never understand. It kind of feels too complicated and extremely wide for me. I’m taking a look forward to your next publish, I will attempt to get the cling of it!

 121. 121

  Merlene Garofano rašė,

  2013-09-13 @ 17:09

  Simply want to say your article is as surprising. The clearness in your post is just excellent and i could assume you’re an expert on this subject. Well with your permission allow me to grab your RSS feed to keep updated with forthcoming post. Thanks a million and please continue the rewarding work.

 122. 122

  Lourie Keomuangtai rašė,

  2013-09-19 @ 17:40

  I haven

 123. 123

  electronic gadgets rašė,

  2013-10-08 @ 13:32

  I am not sure where you’re getting your info, but great topic. I needs to spend some time learning more or understanding more. Thanks for excellent info I was looking for this information for my mission.

 124. 124

  cheap sports tickets rašė,

  2013-10-14 @ 09:43

  I carry on listening to the news bulletin talk about receiving free online grant applications so I have been looking around for the top site to get one. Could you tell me please, where could i get some?

 125. 125

  Customization rašė,

  2013-10-14 @ 22:53

  Useful info. Fortunate me I found your site by chance, and I’m shocked why this accident didn’t happened earlier! I bookmarked it.

 126. 126

  Cole Glassman rašė,

  2013-12-25 @ 10:43

  I discovered your weblog web site on google and check a few of your early posts. Proceed to maintain up the excellent operate. I just extra up your RSS feed to my MSN Information Reader. Searching for ahead to reading more from you in a while!…

 127. 127

  GSA search Engine ranker coupon rašė,

  2013-12-27 @ 23:34

  Hi! This is kind of off topic but I need some help from an established blog. Is it tough to set up your own blog? I’m not very techincal but I can figure things out pretty fast. I’m thinking about making my own but I’m not sure where to begin. Do you have any points or suggestions? Thanks

 128. 128

  captcha sniper coupon rašė,

  2013-12-30 @ 13:49

  One thing is that often one of the most widespread incentives for using your credit cards is a cash-back or rebate present. Generally, you’re going to get 1-5% back in various expenditures. Depending on the credit card, you may get 1% again on most purchases, and 5% in return on purchases made from convenience stores, gas stations, grocery stores and also ‘member merchants’.

 129. 129

  read more rašė,

  2014-01-31 @ 07:17

  So real! You can’t even call this diet food everything looks fantastic!

 130. 130

  Business Management rašė,

  2014-02-03 @ 14:16

  20 Quick and healthy Snacks

 131. 131

  click here rašė,

  2014-04-29 @ 05:07

  I look at the list and dream of being able to feed my child these simple and easy snacks. He is allergic to wheat and nuts and so I think there is only about 3 items on the list that he can eat…But a great list for myself

 132. 132

  click here rašė,

  2014-05-03 @ 21:24

  I simply love mindset rates because they are ideal for retaining your head inspired and also encouraged.

 133. 133

  click here rašė,

  2014-05-04 @ 00:37

  It is a Wonderful record Neil. We specifically exactly like it:

 134. 134

  click here rašė,

  2014-05-14 @ 07:09

  After conversing with a guy regarding the book Creators at Work. He or she could not figure out perhaps the most common twine in which outlined these people. The initial quotation captures some tips i informed your pet.

 135. 135

  read more rašė,

  2014-05-17 @ 00:25

  Sean Rohn is awesome. You need to have control over your life maybe life will control a person. So long as you take the time the particular obtain the process started, it is going to begin to roll.

 136. 136

  Career and Motivation rašė,

  2014-05-27 @ 21:27

  I like the idea… everybody is able to aspiration, however hardly any would really act.

 137. 137

  read more rašė,

  2014-06-09 @ 15:42

  See More About this topic: click here

 138. 138

  Transportation rašė,

  2014-06-25 @ 23:38

  So here is a nicely organized list of recipes that are healthy, take under 30 minutes to make, and are still probably more impressive then anything your parents ever cooked for you. Most of these have 10 or fewer ingredients, and are things you can find at your local big box grocer without having to ask anyone for help. Good if life gets a little crowded and you don’t want to live off frozen waffles and hot pockets. Over 100 Quick and Easy Healthy Foods

 139. 139

  Transportation rašė,

  2014-06-26 @ 12:58

  Where’s the beef?

 140. 140

  Digital Information rašė,

  2014-07-03 @ 07:10

  Here from Pinterest. Thank you for this! Printing it out and going to really enjoy letting my kids choose snacks from this list. And they will love helping me make them. Thank you for getting us out of our snack rut!

Komentarų RSS · TrackBack URI

Tavo komentaras: